Son Kullanma Tarihini Bilmediğiniz Eşyalar

21.04.2017

246 Kişi Okumuş

0 Yorum

Son Kullanma Tarihini Bilmediğiniz Eşyalar

Marketten aldığınız her ürünün son kullanma tarihine bakıyorsunuz. Peki, günlük hayatta sürekli kullandığınız
eşyaların da bir son kullanma tarihi olduğunu biliyor muydunuz? İşte miadı dolduğu gibi yenisiyle değiştirilmesi gereken eşyalar.

BAHARATLAR

Yemeklerin olmazsa olmazı, baharatların da elbette son kullanma tarihi var. Özellikle öğütülmüş baharatlar 6 ay içinde tüketilmelidir. Olası zehirlenmeleri engellemek için kapaklı, koyu renkli cam kavanozların içine konulmalı ve serin bir yerde saklanmalıdırlar.

BANYO SÜNGERLERİ

Sıcacık bir duşun olmazsa olmazı bolca köpürtülmüş banyo süngerleri… Fakat iki hafta sonra miadını dolduran bu süngerleri kullanmaya devam ettikçe arınmıyor aksine mikrop kapıyorsunuz. Çünkü süngerler, bakteri üretip mantar biriktirmeye başlıyor.

DİŞ FIRÇASI

Diş fırçalarınızı, üzerindeki fırça kısmı eskidiğinde ya da girip, nezle gibi hastalıklara yakalandıysanız tekrar mikrop
kapmamak için değiştirmelisiniz.

EMZİK

Araştırmalara göre bebeklerin yüzde 85’i birinci aydan itibaren emzik kullanıyor. Emzik, lateks bir ürün olduğu için ayda bir değil, 2-3 haftada bir yenilenmelidir. Yüzeyinde oluşabilecek çatlaklarda mikroplar barındıran lateks, bebeğinizin sağlığını tehdit edebilir.

UZATMA KABLOSU

Hemen hemen her evde bulunan uzatma kablolar ve çoklu prizler bozulunca değil, en geç 2 yılda bir değiştirilmelidir. Aşırı elektrik yüklemesi güvenliği tehdit ettiği için yangın riskine karşı dikkatli olunmalıdır.

SPOR AYAKKABI

Sadece spor yaparken değil, günlük hayatta da sıklıkla kullandığımız spor ayakkabıların ömrü sadece 500 kilometre… Evet, yanlış duymadınız spor ayakkabılar, 500 km kullanıldıktan sonra tabanındaki yumuşaklığı kaybeder ve eklemlerinize zarar verebilir.

İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ