Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenmeli?

22.04.2017

383 Kişi Okumuş

0 Yorum

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenmeli?

Sağlıklı ve güzel bir cilt için makyaj fırçalarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Zarar vermeden makyaj fırçaları nasıl yıkanır burada keşfedin!

Önerimiz

Makyaj fırçalarınızın temizlik suyuna ekleyeceğiniz az miktarda zeytinyağı, fırça kıllarının kurumasını engeller ve yumuşaklığını korumasını sağlar.

Makyaj fırçaları profesyonel makyajın vazgeçilmez parçalarıdır. Birçoğumuz makyaj fırçalarını temizleme konusunda tembel davranırız fakat fırça temizliği cilt sağlığımız için oldukça önemlidir. Bu sebepten, cildimize uyguladığımız temizlik ve güzellik rutinini kullandığımız fırçalara da uygulamalıyız. Makyaj fırçaları hassas yapıda olduğundan dolayı temizliğine özen gösterilmeli ve dikkatlice temizlenmelidir. Bu konuda sizinle bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz.

Makyaj fırçaları temizlenmediği takdirde bakteri üretimine ve yüzde sivilcelere sebep olur. Bu yüzden fırçalarınızı ortalama haftada bir olmak üzere temizlemelisiniz. Buna bağlı olarak izleyebileceğiniz temizlik rutini: fondöten, kapatıcı, allık ve pudra fırçalarınızı haftada bir, ruj fırçalarınızı her kullanım sonrası ve far fırçalarınızı haftada iki kez temizlemeniz gerekmektedir. Özellikle hassas olan göz çevresi fırçalarına ekstra özen göstermelisiniz. Temizlenen fırçalar kirden, tozdan, bakterilerden, yağlardan, mikroplardan ve ölü deri hücrelerinden arındırılmış olduğu için sağlık açısından daha hijyenik olurlar. Buna ek olarak, temizlenen makyaj fırçalarıyla daha kaliteli bir makyaj görüntüsü elde edersiniz. Makyaj fırçasının temizliği, fırça kıllarının cinsine göre değişkenlik gösterebilir..

Makyaj fırçaları nasıl yıkanır?

Fırçalarınızı yıkamak için bir kabın içine ılık su, anti bakteriyel sabun ve çok az zeytinyağı karışımı hazırlayın. Tercihinize göre sabun yerine şampuan ya da bebek şampuanı da kullanabilirsiniz. Daha sonra şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Fırçanızın metal kısmını suya değdirmeden uç kısmını suya batırın ve kabın içerisinde karıştırın
  • Fırçanın üzerinde kalan kalıntıları elinizle hafifçe temizleyip fırça uçlarının köpürmesini sağlayın
  • Köpüren fırçayı avuç içinize sürterek üzerindeki kirlerin çıkmasını sağlayın
  • Daha sonra fırçanın üzerindeki köpükleri ve kirleri ılık suyun altında akıtın
  • Zeytinyağı fırçanızdan kolayca çıkmayabilir, bu yüzden avucunuzun içine çok az anti bakteriyel sabun döküp fırçanızı tekrar avucunuza sürterek temizleyin ve ılık suyla durulayın
  • Fırçanızın kirden ve köpükten tamamen temizlendiğinden emin olduktan sonra fırçanızın fazla suyunu kağıt havlu yardımıyla alın
  • Son olarak temizlediğiniz makyaj fırçalarınızı kağıt havlu üzerine yatırarak kurumaya bırakın

Makyaj fırçalarını temizleme yöntemlerinin alternatifi olarak makyaj fırçası temizleyicisi kullanabilirsiniz. Bu tür temizleyicileri zamanınızın kısıtlı olduğu dönemlerde elinizin altında bulundurmak işinizi kolaylaştırabilir. Fırça temizleyicileri tercihinize göre sprey ya da temizleme suyu formlarında bulabilirsiniz. Buna ek olarak, fırça temizleyiciler, makyaj fırçalarınızın daha kısa sürede kurumasını sağlayacaktır.

makyaj fırçaları nasıl temizlenir
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ