Yüksek Askeri Şura 2017 YAŞ kararları yeni komuta kademesi

02.08.2017

238 Kişi Okumuş

0 Yorum

Yüksek Askeri Şura 2017 YAŞ kararları yeni komuta kademesi

Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki terfi ve atama dosyalarının karara bağlanacağı YAŞ’a Başbakan başkanlık edecek. Toplantılarda, görev süresi sona eren kuvvet komutanlarının durumu da netleşecek.
Yüksek Askeri Şura bugün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanıyor. Toplantının ardından komuta kademesinde değişiklikler bekleniyor.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’ın görev süresi doluyor. Normal şartlarda emekliye sevk edilmesi gereken Çolak’ın görev süresinin bir yıl uzatılması ihtimal dahilinde. Orgeneral Çolak emekli olursa yerine en güçlü iki aday Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar.

Bu yıl Kara Kuvvetleri’ne atanacak ismin 2019’da Genelkurmay Başkanı olma yolu da açılmış olacak. Salih Zeki Çolak’ın görev süresinin uzatılması halinde ise Güler ve Dündar’ın mevcut görevlerine devam etmeleri bekleniyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda ise daha önce görev süresi iki kez uzatılan ve dört yıldır bu görevde olan Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun emekliye ayrılması bekleniyor. Bostanoğlu’nun emekliliği halinde yerine Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin getirilecek.

 

Emekli olması beklenen bir diğer Kuvvet Komutanı ise Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal. Abidin Ünal’ın emekli olmasi halinde yerine Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün gelmesi bekleniyor. Henüz yaş haddine girmeyen Orgeneral Ünal’ın görev süresinin bir yıl daha uzatılabileceği de belirtiliyor.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü’nde bir gün sürecek Şura’da alınan kararlar akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından kamuoyuyla paylaşılacak.

 

İlgili Terimler : , , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ