Yeni bulunan kuzey ışığına Steve adı verildi

25.04.2017

221 Kişi Okumuş

0 Yorum

Yeni bulunan kuzey ışığına Steve adı verildi

 

 

Kanada’daki Calgary Üniversitesi’nden Eric Donovan bu ışık türünü Facebook’ta paylaşılan fotoğraflardan keşfetti.

 

Fotoğraftaki kuzey ışığının daha önce tanımlanmış kuzey ışıklarından birine uymadığını ve gruptakilerin bu ışığa “proton kemeri” dese de proton ışıklarının insan gözüne görülmediğini fark etti. Yapılan testlerde bu ışığın atmosferin üst kısımlarında hızla hareket eden gaz akımları sonucu oluştuğu ortaya çıktı.

BBC Türkçe’nin Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’ndan bildiği habere göre; yerden 300 kilometre yüksekliğe ölçüm cihazları göndererek yaptığı testlerde bu gaz akımlarının içinde hava sıcaklığının dışarıya göre 3 bin derece daha sıcak olduğunu tespit etti.

Yeni bulunan kuzey ışığına Steve adı verildi İZLE

 

SAATTE 21 BİN KİLOMETRE HIZLA HAREKET EDİYOR

25 kilometre genişliğindeki gaz kemeri saniyede 6 kilometre, yani saatte 21 bin kilometre hızla hareket ediyor. Bu, kemerin dışındaki havanın hareket hızının 600 katına denk. Bu büyük mor ışıkla ilgili bilinenler görece az olsa da ışığın kuzey ışığı tanımı içine girmeme ihtimali de bulunuyor.

 

Kuzey ışığı, güneşten gelen parçacıkların atmosferle etkileşmesi sonucu ortaya çıkan ışıklara deniyor. Fakat bu ışığın kaynağı güneşten gelen parçacıklar değil.

‘İNANILMAZ OLAY’

Işığı keşfeden grubun Facebook yazışmalarında, 2006 yılında yayınlanan ve karakterlerin daha önce görmedikleri canlılara isim verdikleri Over the Hedge (Orman Çetesi) filminden esinlenerek bu ışığa Steve adını koyduğuna yönelik haberler yayınlandı.

 

ESA’dan Roger Haagmans, “Bu doğa olayının gözlemci yurttaşlar tarafından fark edilerek bilim insanlarının merakını tetiklemesi inanılmaz bir olay.” diyor ve ekliyor:

“Steve epey yaygın bir doğa olayı fakat biz bunu daha önce fark etmemiştik. Bunu yerden yapılan gözlemler, uydular, veriye erişme imkanlarında yaşanan patlama ve yurttaş bilim insanlarının güçlerini birleştirmesi sağladı.”

İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ