Yemen’de kolera salgını büyüyor

15.05.2017

192 Kişi Okumuş

0 Yorum

Yemen’de kolera salgını büyüyor

 

 

Yemen’de Husi isyancıların denetimindeki başkent Sana’da hastaneler kolera hastalarıyla başedemiyor.

BİR HAFTADA ÜÇ MİSLİNE ÇIKTI

Kızılhaç örgütü ülkedeki kolera şüphesiyle hastanelere gidenlerin sayısının bir hafta içinde üç misline fırlayarak 8 bin 500’e ulaştığını söylüyor.

 

AÇLIK VE SUSUZLUKLA MÜCADELE EDİYORLAR

Yemen halkı aynı zamanda yaşanan iç savaşın etkisiyle açlık ve temiz su sıkıntısı çekiyor ve bu da hastalığın yayılmasını hızlandırıyor. Birleşmiş Milletler halkın üçte ikisinin temiz içme suyuna erişemediğini bildiriyor.

115 KİŞİ ÖLDÜ

Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin yardım operasyonları sorumlusu Dominik Stillhart bugün Sana’da düzenlediği basın toplantısında 27 Nisan ile 13 Mayıs arasında 115 kişinin koleradan öldüğünü açıkladı.

Stillhart “ciddi bir salgınla yüzyüzeyiz” dedi.

 

EN ÇOK BAŞKENT ETKİLENDİ

Dünya Sağlık Örgütü salgından en çok Emanet el Semah eyaletinin içindeki başkent Sanaa’nın etkilendiğini söylüyor.

Kolera kirli yiyecek ve suyla yayılan bir hastalık. Hastalığın belirtileri arasında ağır ishal ve kusma da var ve tedavi edilmediği takdirde bir kaç saat içinde bile ölüme yol açabiliyor.

BİR YIL İÇİNDE İKİNCİ SALGIN

Bu Yemen’de son bir yıl içinde patlak veren ikinci kolera salgını. Dünya Sağlık Örgütü WHO şu anda ülkede tıbbi tesislerin sadece yüzde 45 kadarının çalışır durumda olduğunu bildiriyor.

2015 Mart ayında Devlet Başkanı Abd Rabbo Mansur Hadi’ye sadık güçler ve onun destekçisi Suudi Arabistan’ın başını çektiği çok uluslu koalisyon ile Husi isyancılar arasında patlak veren iç savaşta yaklaşık 300 hastane ve klinik tahrip oldu ya da büyük hasar gördü.

BM’nin verdiği rakamlara göre savaşın başından bu yana çoğu sivil 8 bini aşkın insan öldü, 45 bine yakın insan yaralandı. Uluslararası yardım kuruluşları şu anda ülkede 19 milyona yakın insanın insani yardıma bağımlı olduğunu söylüyor.

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ