Verdal Hosta kimdir Gülen’in kasası FETÖ dönercisi

14.04.2017

431 Kişi Okumuş

0 Yorum

Verdal Hosta kimdir Gülen’in kasası FETÖ dönercisi

Fethullah Gülen’in gizli kasası olduğu belirtilen iş adamı Verdal Hosta’nın FETÖ soruşturmalarında tutuklananlar için adliyede toplananlara bedava yemek dağıttığı ortaya çıktı.

Ankara Başsavcılığınca “FETÖ üyesi olmak” suçundan hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan örgüt himayesindeki iş adamı Verdal Hosta, 1992’de konfeksiyon şirketi kurduktan sonra farklı alanlara yöneldi ve 2001’de iflasını istedi. Kurduğu birçok şirket üzerinden hileli iflas yoluyla ciddi bir vergi borcu olduğu öne sürülen Hosta’nın, daha sonra FETÖ himayesine girdiği belirtildi.

RAKİP FİRMALARI KARALADILAR

2012’de tüm şirketlerini çalışanları üzerine devreden Hosta, Açı Market ve Gıda İşletmeleri bünyesinde faaliyet yürüten Hosta Piknik adlı dönerciye 40’ın üzerinde şube açtı. Hosta’nın hızla yükselmesinin altında ise karalama haberlerin yattığı ortaya çıktı. Hosta Piknik’in ürünlerinden tüketimi sağlamak için örgütün yayın organları aracılığıyla “rakip firmaların ürünlerinde domuz eti olduğu” yönünde haberler yapılması sağlandı. Hosta’nın Açı Market ve Gıda İşletmeleri isimli şirketi 5 kişinin üzerine devrettiği belirlenirken, ifadesinde bu kişileri tanımadığını öne sürdü.

KARA PARA AKLADI

İddianamede ifadesi yer alan M.Ö.’nün ifadeleri dikkat çekti. M.Ö., “Hazır Et ve Gıda Merkezi’nde canlı hayvan alarak kara para aklamaktadır. Ayrıca burada şahıs döner dükkanlarına verdiği malları düşük göstererek vergi kaçırmaktadır” dedi. Bilgi sahibi sıfatıyla dinlenen S.İ. ise 2 buçuk yıl Hosta Piknik’te çalıştığını belirterek, “Maaşlarımızı sürekli geç alıyorduk. Bunun sebebini sorduğumuzda ‘patron Verdal Hosta’nın Amerika’ya gittiğini, onun imzası olmadan ödeme yapılamayacağını’ söylüyorlardı” ifadesini kullandı. S.İ. ayrıca çalıştığı dönemde maaşlarını Denizbank’tan aldıklarını ancak işten ayrıldığı 17-25 Aralık darbe girişimi sonrasında çalışanların maaş hesaplarını Bank Asya’ya aktardıklarını da anlattı.

TOPLANANLARA DAĞITTI

FETÖ soruşturmaları kapsamında yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlara Hosta’nın desteği de deşifre oldu. Operasyonlarda yakalanan ve adliyeye getirilen şüpheliler için toplananlara Hosta Piknik’ten bedava döner dağıtıldığı belirtildi. İfadesinde Hosta şirketleri ile bir bağının olmadığını iddia eden Verdal Hosta’nın yalanını muhasebeci Ü.K.’nin evinin bodrum katında gizli muhasebe hayıtları ortaya çıkardı. Vergi Denetim Kurulu Başkanlığınca incelenen kayıtlara göre söz konusu şirketlerden pay aldığı belirlenen Hosta’nın banka hesaplarının ise boş çıktığı öğrenildi. Örgütün gizli kasalarından birisi olduğu tespit edilen Hosta’nın kayıt dışı kasası araştırılıyor.

İlgili Terimler : , , , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ