Uzmanlar açıkladı para mutluluğu satın alabilir

03.08.2017

882 Kişi Okumuş

0 Yorum

Uzmanlar açıkladı para mutluluğu satın alabilir

Harvard, British Columbia, Maastricht ve Vrije Üniversitelerinden psikologlar yaptıkları araştırmada boş vaktin, insanları paradan daha çok mutlu ettiğini ortaya koydu. Ayrıca sonuçlara göre para mutluluğu satın alabiliyor.

ABD, Kanada, Hollanda ve Danimarka’dan, aralarında 800 milyonerin de yer aldığı 6 bin yetişkin üzerinde yapılan çalışmada, katılımcılara zamana karşılık ne kadar para ödeyebilecekleri soruldu.

Araştırmanın sonuçları zaman için her ay para ödeyecek kişilerin üçte birden az olduğunu, ancak bu kesimin diğerlerine oranla hayatı daha çok sevdiğini ortaya koydu.

‘PARA MUTLULUĞU SATIN ALABİLİR’

 

Araştırmayı yürüten psikologlar, zaman darlığından doğan stresin insanların psikolojisini kötü etkilediğini, anksiyete ve insomnia gibi psikolojik rahatsızlıklara davetiye çıkardığını hatırlatarak, zamanı ‘satın almanın’ bu nedenle insanları mutlu ettiğini söyledi. Ekipte yer alan British Columbia Üniversitesi’nden Dr Elizabeth Dunn, “Para aslında mutluluğu satın alabiliyor. (…) Öyleyse yapmaktan nefret ettiğiniz bir iş varsa ve bu sizi canınızdan bezdiriyorsa, kendinize bunu para karşılığı yaptırabileceğiniz biri olup olmadığını sorun. Bilim bunun iyi bir yatırım olduğunu söylüyor” dedi.

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ