Türkiye’den Almanya’daki PKK propagandasına tepki

18.09.2017

268 Kişi Okumuş

0 Yorum

Türkiye’den Almanya’daki PKK propagandasına tepki

 

 

Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın Köln kentinde Cumartesi günü “PKK’nın Almanya’daki uzantıları tarafından bir etkinlik düzenlenmesine ve burada PKK propagandası yapılmasına izin verilmesi” nedeniyle Almanya’nın Ankara büyükelçisinin bakanlığa çağrıldığını açıkladı.

TEPKİMİZ ALMANYA’NIN ELÇİSİNE İFADE EDİLDİ

Dışişleri Bakanlığı tarafından Cumartesi günü yapılan yazılı açıklamada, Köln kentinde düzenlenen etkinliğin kınandığı belirtildi ve “Tepkimiz Bakanlığa çağrılan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi nezdinde kuvvetli şekilde ifade edilmiştir” denildi.

Türkiye-Almanya ilişkilerinde Türkiye’de aralarında Türk kökenli Alman gazeteci Deniz Yücel’in de bulunduğu bazı Alman vatandaşlarının gözaltına alınması nedeniyle başlayan gerilim devam ediyor.

 

Ankara ise Almanya’nın darbe girişimine katıldığı iddia edilen bazı isimlere sığınma hakkı tanınması ve Türkiye’nin iade taleplerine karşılık vermemesi nedeniyle tepki gösteriyor.

Yaşanan bu kriz sırasında Alman parlamenterlerin İncirlik üssündeki Alman askerlerini ziyaretine izin vermemesi üzerine Berlin askerlerini üsten çekmişti.

 

Almanya’da yaklaşan seçimler öncesinde de Merkel, Ekim ayında yapılacak AB liderler zirvesinde Türkiye’nin üyelik sürecinin ele alınması gerektiğini belirtmişti.

 

BAKANLIKTAN GÖSTERİLERE SERT TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklamasında Cumartesi günü Köln kentinde düzenlenen etkinlik sırasında Almanya’daki mevzuata göre yasak olmasına rağmen PKK sembollerinin kullanılmasına, Abdullah Öcalan posterlerinin açılmasına ve PKK’nın halihazırdaki yöneticilerinden birinin terörü öven mesajının okunmasına göz yumulduğunu kaydetti.

Açıklamada, “Köln’deki faaliyetin Alman yetkililerin bu tür düzenlemelere izin vermeyecekleri yönündeki açıklamalarından sonraki ikinci faaliyet olması da dikkat çekicidir. Almanya’nın terörle mücadelede izlediği bu çifte standartlı tutum, terörizmle küresel mücadele adına kaygı vericidir. Almanya’yı terörün her türüne karşı ilkeli bir duruşa davet ediyoruz” denildi.

İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ