Turizmin hareketlenmesi yazlık fiyatları artırdı

25.09.2017

263 Kişi Okumuş

0 Yorum

Turizmin hareketlenmesi yazlık fiyatları artırdı

 

 

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, turizmde hareketliliğin başlamasıyla Ege ve Akdeniz’deki yazlık fiyatlarının bölgelerdeki diğer gayrimenkullerden daha fazla arttığını, bu artış oranının yer yer ortalamanın 2-3 katına kadar ulaştığını söyledi.

 

Son yıllarda gayrimenkul sektörünün en dinamik illeri arasında yer alan İzmir’in deniz ve doğa ile olan ilişkisi, sosyal ve kültürel yapısı, turizm potansiyeli gibi nedenlerle tercihlerde üst sırayı aldığını dile getiren Maya, bu ilin Anadolu’dan göç almayı sürdürüğünü aktardı.

İZMİR’İN BAZI BÖLGELERİNDE ARTIŞ YAŞANDI

Maya, “İzmir genelinde satılık ve kiralık yeni konut fiyatlarında geçen yıla göre ortalama yüzde 10-15 artış gerçekleşirken Urla ilçesinde bu oran, genellikle villaların yoğun olduğu Kekliktepe bölgesinde yüzde 55-60, Çeşmealtı bölgesinde yüzde 50-55 ve Kalabak bölgesinde yüzde 30-35’lere yükselmiştir. Bu yükselişin temel dinamiği bölgenin İzmir il merkezine olan yakınlığıdır.” diye konuştu.

 

DİDİM’DE TURİST VAR

Maya, Aydın’da ise Didim’in konut fiyatlarındaki artışlarla öne çıktığını belirterek, geçmiş dönemde yabancı turistlerin yaygın olarak tercih ettiği Didim’de halen yaz döneminde yaşayan birçok yabancı turist bulunduğunu söyledi.

Bu yıl yaz aylarında turizmdeki hareketliliğin pozitif yönden gayrimenkul sektörüne de yansıdığını dile getiren Maya, Antalya genelinde son bir yılda satılık ve kiralık konut fiyatlarında yüzde 5-10 artış yaşanırken, bu oranın Konyaaltı ilçesinde yüzde 30’lara kadar çıktığını aktardı.

 

DİDİMDE YÜZDE 50’LİK ARTIŞ

Maya, “Son bir yılda İzmir genelinde satılık ve kiralık konut fiyatları ortalama yüzde 10-15 artarken, yazlık olarak tercih edilen Urla’da bu rakam yüzde 55-60’lara ulaşmış durumda. Aydın genelinde değişim gözlenmezken turistlerin yoğun olarak tercih ettiği Didim’de artış oranı yüzde 50’lerde. Antalya genelindeki yüzde 5-10 yükselişin, tatilcilerin tercihi Konyaaltı’nda yüzde 30’lara kadar çıktığını gözlemledik.” diye konuştu.

 

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ