Tunceli’de son dakika polis helikopteri düştü

18.04.2017

162 Kişi Okumuş

0 Yorum

Tunceli’de son dakika polis helikopteri düştü

TUNCELi’de Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait Sikorsky S-70 Blackhawk tipi helikopter helikopter düştü. Gelen son dakika haberlerine göre düşen helikopter hakim ve polisleri taşıyordu. Helikopter personelinin acil kodla ‘112’yi aradığı ve “7 yaralı var dediği’ bildiriliyor.

AFAD ekiplerinin helikopterin düştüğü yerin koordinatlarını belirlediği öğrenildi. Ekipler helikoptere ulaşmaya çalışıyor. 

İKİNCİ YAZICIOĞLU VAKASI MI? Helikopter 2500 rakımda düştü. Bölgede yoğun kar yağışı var. Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun’dan gelen son dakika açıklama ‘ikinci Muhsin Yazıcıoğlu vakası mı yaşanacak’ endişesine sebep oldu. Pülümür Belediye Başkanı kar nedeniyle yolların kapalı olduğunu helikoptere ulaşmakta güçlük çektiklerini duyurdu.

Tunceli’nin Pülümür ilçesinden 11.40’da kalkan Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait Sikorsky S-70 Blackhawk tipi helikopter ile Tunceli’deki görev uçuşu sırasında saat 11.50 sıralarında telsiz teması kesildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım irtibat kesilen polis helikopteri ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan bilgi aldı.

 

Tunceli ile Ovacık arasında irtibatı kesilen helikopterde 7 polis, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 personel olmak üzere 12 kişinin bulunduğu belirtiliyor. Polislerin Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde görevli olduğu, hakimin ise referandumda ilçe seçim kurulunda görev yaptığı belirtildi.

HELİKOPTERDE BULUNANLARIN İSİMLERİ

Polis Memurları Ekrem Dereli, Sadettin Demir, Candaş Kaplan, Mesur Özdemir, Ahmet Cihan Kilci, Hasan Yıldırım, Azan Gündede
Komiset Pilot Abdullah Ortanca
Teknisyen Murat Ködük
Sözleşmeli Pilot Dilaver Karsavuranoğlu
Hakim Onur Alan

HELİKOPTER NEREYE DÜŞTÜ?
Helikopteri aramak için irtibatın kesildiği nokta olan Ovacık’ın Çambulak mevkiine, Diyarbakır’dan bir askeri ekip ile 10 kişilik AFAD ekibi gönderildi. Ayrıca Barış Kartalı erken uyarı ve kontrol uçağı da yer tespiti için bölgeye yönlendirildi.

KOORDİNATLAR BELİRLENDİ
AFAD’dan edinilen bilgiye göre, ilçenin Çambulak ve Kocatepe köylerinin 2 bin 500 metre yüksekliğindeki kırsalına düştüğü öngörülen helikopterin koordinatları belirlendi. Koordinatları tespit edilen alana, Tunceli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü arama kurtarma ekipleri hareket etti. Arama kurtarmaya destek için Diyarbakır, Elazığ, Erzincan ve Erzurum’daki AFAD ekibi de dahil olmak üzere, tırmanma ve dağcılık alanında uzman toplam 43 personel olay yerine gönderildi.

TUNCELİ VALİLİĞİ AÇIKLAMASI
Helikopterin düşüşüyle ilgili Tunceli Valiliği’nden yapılan açıklamada kazanın olumsuz hava koşulları nedeniyle meydana geldiği belirtiliyor.

Tunceli Valiliği’nin açıklaması şöyle: “18 Nisan 2017 günü saat 11.40 sıralarında Pülümür ilçemizden havalanan Skorsky tipi Polis Helikopterinden kalkışından yaklaşık (10) dakika sonra sinyal alımı kesilmiştir. Söz konusu Helikopterde (7) Polis Memuru (1) hakim, (1) Astsubay ve (3) mürettebat olduğu değerlendirilmektedir. Helikopterin olumsuz hava şartlarından dolayı düştüğü değerlendirilmekte olup, bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edilmiş olup gelişmelerden kamuoyuna bilgi verilecektir.”

DÜŞEN HELİKOPTER S-70 BLACK HAWK
Amerikan Sikorsky şirketinin imalatı S-70 Black Hawk tipi helikopterler, genel maksat amaçlı kullanılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan helikopterde, uçuş ekibi 2 pilot ve bir teknisyenden oluşuyor ve  helikopter 18 tam teçhizatlı asker taşıyabiliyor. Tam yüklü 7 bin 375 kilogram ağırlıkla havalanabilen helikopter, 592 kilometre menzilli. Saatte 296 kilometre hıza çıkabilen S-70ler 5 bin 790 metre yüksekliğe kadar yükselebiliyor.

İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ