Rusya’dan referandumla ilgili flaş açıklama! Erdoğan…

18.04.2017

151 Kişi Okumuş

0 Yorum

Rusya’dan referandumla ilgili flaş açıklama! Erdoğan…

Türkiye’deki referandumdaki anayasa değişikliklerinin Türkiye’nin yönetim sistemini Rusya’daki sisteme yakınlaştırdığını ifade eden Markov, cumhurbaşkanının asıl yetkiye sahip olması ve askerlerin yönetimde etkisinin olmaması gibi hususlarda referandum sonrası Türkiye’nin Putin Rusya’sıyla bazı benzerlikler göstereceğini söyledi.

Markov, Erdoğan yönetiminin yetki bakımından Putin yönetimine benzemeye başladığı iddialarına karşı çıkarak, “hayır, bu kesinlikle böyle değil. Erdoğan, Putin’den daha fazla yetkiye sahip oluyor” dedi.

CUMHURBAŞKANI BÜTÜN ATAMALARI YAPACAK

Rusya’da da cumhurbaşkanının çok geniş yetkilere sahip olduğuna değinen Markov, “fakat Putin’in iktidarı, büyük ölçüde, popülerliğinden geliyor. Rusya’da ayrıca, başbakan mevcut ve bu başbakanı parlamentonun onaylaması gerekiyor. Türkiye’deyse, yeni değişikliklerle, cumhurbaşkanı bütün atamaları kendisi gerçekleştirecek”, dedi.

TÜRK-RUS İLİŞKİLERİ NASIL ETKİLENİR?

Referandum sonrası Türk-Rus ilişkilerinin nasıl gelişebileceği yönündeki soruya ise Markov, Türkiye’de “anti-Avrupa” tarzı bir yönetim biçiminin ortaya çıktığını, cumhurbaşkanının çok geniş yetkilere sahip olmasına ek olarak idam cezasının da gündeme geldiğini ifade ederek, bunların Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinin kötüleşmesine neden olacağı, bunun da Türk-Rus ilişkilerinin gelişmesine kapı açabileceğini söyledi. Öte yandan Türkiye’ye gelmesi söz konusu olan yeni sistemin büyük belirsizlikler yarattığını ifade eden Markov, yeni düzenlemeler sonrasında Türk-Rus ilişkilerinin büyük krizlere sürüklenmesinin de ihtimal dahilinde olduğunu dile getirdi.

İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ