Referandum sonrası dolar ne olur? (Evet ve hayır için dolar yorumları)

14.04.2017

161 Kişi Okumuş

0 Yorum

Referandum sonrası dolar ne olur? (Evet ve hayır için dolar yorumları)

Bankalararası piyasada dolar/TL 3,67’nin üzerinde seyrediyor.
Referandum öncesi son işlem gününde küresel piyasaların büyük bölümünün kapalı olması nedeniyle düşük hacimli seyir gözleniyor.

Bankalararası piyasada dolar/TL 3,67’nin üzerinde seyrediyor. Euro 3,89-3,90 civarında hareket ediyor. Dün sabah saatlerinde 3.6429’a kadar gerileyen kur trendi koruyamayarak yeniden 3.67’li seviyelere yükselmişti.

Kurun seyrinde referandum sonrası çıkacak tablo etkili olacak. Peki referandumdan sonuçları doları nasıl etkiler? Referandum sonrası dolar ne olur? Evet ve hayır çıkarsa dolar düşer mi yükselir mi? İşte referandum sonrası için dolar yorumları…

EVET ÇIKARSA TÜRK LİRASI DEĞER KAZANIR

UBS 16 Nisan’daki referandumdan ‘evet’ çıkması durumunda Türk Lirası’nın %2-%3 daha değer kazanacağını söyledi.

UBS analistleri Gyorgy Kovacs, Manik Narain, Cihan Saraoglu ve Geoff Dennis, referandum sonrası piyasa beklentilerini paylaştı. Buna göre referandumdan ‘evet’ çıkması büyük oranda fiyatlandı ve bu sonuç sadece ‘kısa vadeli’ bir ralliye neden olabilir.

TL’nin yıl başından bu yana en kötü performans gösteren gelişen ülke para birimi olduğu, carry trader’in de yaklaşık 350 baz puanla EM’lerdeki en yüksek seviyede olduğu belirtilerek “Evet çıkarsa Türk Lirası %2-%3 daha değer kazanabilir. Uzun vadede ise düşük reel faizler, cari dengede olası kötüleşme, ve sermaye hesapları finansman yapısındaki güçsüzlük Türk Lirası’nda, hisse senetlerinde ve tahvillerde temkinli olmamıza neden oluyor” ifadelerine yer verildi.

Orta vadede oluşacak yeni politikaların performansın ana belirleyicisi olacağı belirtilen raporda “Evet çıktığı varsayılırsa piyasalar ekonomik reformlara öncelik verilmesini ve erken seçimden kaçınılmasını isteyecektir” dendi.

HAYIR ÇIKARSA…

Hayır çıkmasının piyasaya olası etkisini değerlendiren kurum “Hayır çıkması daha büyük belirsizliğe neden olacak, Türk Lirası ve diğer varlık sınıfları üzerinde baskıya neden olacaktır. Bu durum daha fazla parasal sıkılaşma ve büyümede aşağı yönlü risklere yol açacaktır”  ifadelerini kullandı.

Piyasaların odak noktasında Pazar günü gerçekleşecek anayasa değişikliği referandum oylaması var. 17 Nisan sabahı Türkiye’nin ve Türk piyasalarının nasıl bir güne uyanacağı da gündemi meşgul eden konular arasında.

REFERANDUM SONUÇLARININ PİYASALAR ÜZERİNE ETKİSİ KISA SÜRELİ OLUR

Uzmanlar referandum sonuçlarına ilişkin ortak bir paydada buluşuyor; sonuca piyasanın tepkisi kısa süreli olacak, sonrasında verilen mesajlar ve gelişmeler piyasalar için daha önemli..

Yatırım Finansman Türev Ürünler Müdürü Dr. Nuri Sevgen Pazartesi itibariyle piyasalarda çok agresif bir fiyatlama şu aşamada öngörülmediğini belirtti.

Sevgen “Sonuca bağlı olarak oynamanın kısa bir süre içinde yeniden dengeye gelmesi bekleniyor. Kurda fiyatlamayı Asya piyasalarının ön açılışında görmeye başlayacağız, sabaha kadar TL tarafı fiyatlanmış olacaktır. Borsada da sonuç ne olursa olsun kısa süreli etkisi olacağını düşünüyorum. Seçim sonrasında verilen mesajlar daha etkili olacaktır” diye konuştu.

“EVET BEKLERKEN HAYIR ÇIKARSA TEPKİ MARJI YÜKSEK OLUR”

TEB Yatırım/BNP Paribas stratejisti Işık Ökte referandum fiyatlamasının Pazartesi değil, Pazar gecesi gerçekleşeceğini belirterek “Dolar/TL Asya piyasalarında trade etmeye başlayacak..Onun için fiyatlamalar zaten tüm gece yapılıyor olacak. Bankacılık sistemi açıldığında kuru almaya ya da satmaya çalışırken o fiyatlamanın içinde olacaksınız” dedi.

Ökte, referandumdan ‘evet’ çıkması beklenirken ‘hayır’ çıkması veya ‘hayır’ beklenirken ‘evet’ çıkması durumunda piyasanın tepki marjının daha yüksek olacağını söyledi.

“TEPKİ KISA SÜRELİ OLUR”

BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ “Pazartesi günü sonuç evet de çıksa, hayır da çıksa bir tepki olacak. Ama bence bu tepki uzun vadeli olmayacak. Geçmiş seçimlere bakıldığında da bu görülebilir, 1 veya 2 gün fiyatlarız ama işin özünde referandum sonrasında bizi neler bekliyor ona bakılacak. Dolayısıyla ben hızlı bir piyasa reaksiyonu olmasını bekliyorum” şeklinde görüş bildirdi.

Finans Portföy Yönetimi Grup Yöneticisi Murat İnce de piyasa tepkisinin kısa süreli olacağı görüşünde. İnce “Sonuç ne çıkarsa çıksın sert hareketle başlayacağız, fakat 1-2 iş günü içinde piyasa dengeye oturunca global gelişmelere odaklanacağız.” diye yorum yaptı.

İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ