Merkel’den referandum sonrası ilk açıklama

18.04.2017

152 Kişi Okumuş

0 Yorum

Merkel’den referandum sonrası ilk açıklama

Referandum seçimleri belli olduktan sonra Almanya Başbakanı sabah saatlerinde bir açıklama yaptı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, anayasa değişikliği referandumunun ardından ‘saygılı diyalog’ çağrısı yaptı.

Merkel yaptığı ortak açıklamada, “Referandumda alınan yakın sonuç Türk toplumunun ne kadar bölünmüş olduğunu gösteriyor. Bu durum Türk hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan için büyük sorumluluk anlamına geliyor. Alman hükümeti, Türk hükümetinin tüm siyasi ve sosyal gruplarla saygılı bir diyalog arayışında olmasını bekliyor. ” dedi.

“KARARA SAYGI DUYUYORUZ”

Almanya Başbakanı Merkel ve Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in ortak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Alman hükümeti Türkiye’deki referandumun resmi olmayan sonuçlarını dikkate alıyor. Alman hükümeti, Türk halkının anayasa hakkındaki kararına saygı duyuyor.

“REFERANDUMDAN ALINAN SONUÇ TOPLUMUN BÖLÜNMÜŞ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Referandumda alınan yakın sonuç Türk toplumunun ne kadar bölünmüş olduğunu gösteriyor. Bu durum Türk hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan için büyük sorumluluk anlamına geliyor. Alman hükümeti, Türk hükümetinin tüm siyasi ve sosyal gruplarla saygılı bir diyalog arayışında olmasını bekliyor.

Türkiye ile en yakın zamanda ikili görüşmeler yapılmalıdır. Türkiye ve AB kurumları arasında Venedik Komisyonu’nun anayasal reformlar ve prosedüre ilişkin endişelerine yönelik görüşmeler yapılmalıdır.”

ALMANYA’DA EVET REKORU

Referandum sürecinde Türkiye’nin gerginlik yaşadığı iki ülkeden biri olan Almanya’da Evet oyları yüzde 63,14 çıktı. Almanya’da kayıtlı seçmen sayısı 1 milyon 430 bin 127.

İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ