Kuzey Kore’de büyük gün, dünya diken üstünde

14.04.2017

219 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kuzey Kore’de büyük gün, dünya diken üstünde

Kuzey Kore’deki yabancı gazetecilerden ‘büyük ve önemli’ bir olay için hazır olmalarını isteyen Pyongyang yönetimi, büyük kutlamada nükleer deneme yapabilir. Associated Press haber ajansına konuşan Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ryol, “ABD isterse savaşa gireriz. Halihazırda elimizde güçlü nükleer caydırıcı silahımız var” dedi. AP ayrıca, sınırdaki Paju’da tatbikat yapan ABD ve Güney Kore askerlerinin fotoğraflarını dakikalar önce servis etti.

Washington ise, Çin’den Pyongyang üstündeki baskısını artırmasını istiyor. Pekin yönetiminden yapılan son açıklamada, geri dönülemez bir seviyeye çıkmadan yüksek gerilimin durdurulmasına vurgu yapıldı: “Bir kere savaş olursa, sonuçta birçok kaybeden olacak…”

BİRÇOK ASKER VE KOMUTAN, DOĞUM GÜNÜ NEDENİYLE KÖYÜ ZİYARET EDİYOR

Kuzey Kore’ye alınan uluslararası ajanslar, ünlü Pyongyang metrosu ve Kim Il-sung’un doğduğu Mangyongdae köyünde çekilen kareleri dünyaya geçti. Birçok asker ve komutan, doğum günü nedeniyle köyü ziyaret ediyor.

Kuzey Kore, saatler sonra ülke lideri Kim Jong-un’un dedesi Kim Il-sung’un 105’inci doğum gününü kutlayacak. Pyongyang yönetiminin ‘Güneşin Günü’ adı verilen kutlamalar için ülkeye giden 200 yabancı gazeteciye söylediği ‘büyük ve önemli’ bir olay için hazır olmaları talimatıyla, korku dolu bir bekleyiş var. İki gün önce çekilen uydu görüntüleri, Kuzey Kore’nin nükleerdeneme yapacağını işaret ediyor. Ülkenin kuzeydoğusundaki dağlık bölgede yer alan nükleer test alanında hareketlilik var.

GERİLİMİ DÜŞÜRME ÇABALARI ŞİMDİLİK PEK DE İŞE YARAMIŞ GÖRÜNMÜYOR

ABD’nin ünlü uçak gemisi USS Carl Vinson ve beraberindeki savaş gemileri bölgeye yaklaşırken, gerilimi düşürme çabaları şimdilik işe yaramış görünmüyor. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Kuzey Kore sınırındaki Paju’da tatbikat yapan ABD ve Güney Kore askerlerinin fotoğraflarını dakikalar önce servis etti. Tatbikatta çok sayıda tank göze çarpıyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ