Kılıçdaroğlu’ndan yüzde 50 hayır çıktı iddiası

18.04.2017

185 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kılıçdaroğlu’ndan yüzde 50 hayır çıktı iddiası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan’da yapılan anayasa referandumunda usulsüzlük olduğunu iddialarını yineledi. 

Anayasada öngörülen bu kurallara göre bir halk oylaması yapılmadı” diyen Kılıçdaroğlu, “Bu anayasa değişikliğinin meşruiyeti tartışmalıdır. Demokrasiyi yok eden bir anayasa değişikliği olamaz. Yürürlüğe girebilir ama meşruiyeti tartışmalı olacaktır. Bugün bu baskı anayasasına hayır diyenlerin oranı yüzde 50’nin üzerinde” iddiasında bulundu. 

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Bir halk oylamasını geride bıraktık. Bunun üzerinde konuşacağım. Öncelikle sandığa giderek oyunu kullanan bütün vatandaşlarıma en içten sevgiler saygılar sunuyorum ve onları yürekten kutluyorum. Demokrasiyi oyladık, tek adam mı parlamenter rejim mi? Bütün vatandaşlarımızı sandığa gitmesi için ikna etmeye çalıştık. Bunun tarihi sorumluluğu vardı. Sandığa giden bütün vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. 

Bu referandum nasıl yapılmalıydı?

Bunu ben belirleyemem. Nasıl yapılacağını öngören temel kural anayasada yer alıyor. Bu referandum gerçekten anayasanın öngördüğü şekilde mi yapıldı? Anayasada öngörülen bu kurallara göre bir halk oylaması yapılmadı. 

Biz bütün bunlara rağmen sandığa giderek oyumuzu kullandık. Eşit olmayan koşullarda bir referandum yapıldı. Bu referandum adil bir referandum muydu? OHAL’den yararlanarak bir kanun çıkardılar. OHAL çerçevesinde çıkan kanun dolayısıyla AYM de buna bakmam diyor. Her şeye rağmen hayır oyu verdik. 

Evet için devlet kampanyası hayır için millet kampanyası haline dönüştü. Özel anketörler bulup ceplerine para koydular. Yüzde 60 evet çıkacak dediler. Üzerimizde baskı kurdular, sandığa gitmeyi engellemek için her türlü yola başvurdular. Ama biz vicdanımızla, kararlılığımızla gittik ve yüzde 50’nin üzerinde bir hayırı sandıkta ifade ettik. Ama bu başarı tek başına CHP’nin başarısı değildir. Bu başarı demokrasiyi savunan herkesin ortak başarısıdır. 

İzin verirseniz Saadet Partili olsun olmasın, bütün mütedeyyin kardeşlerime yürekten teşekkür ediyorum, gidip hayır oyu kullandıkları için. Vatan Partisi ve üyelerine, ÖDP’nin genel başkan ve üyelerine, üst düzey yöneticileri hapiste olmasına rağmen HDP’ye, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Türkiye’nin bekasını her şeyin üzerinde tutan ülkücü ve milliyetçilere teşekkür ediyorum. Hepimiz demokrasi paylasında birleştik. Bu bir demokrasi destanıdır. 

Son teşekkürü de CHP’nin örgütlerine yapmak istiyorum. Hepimiz demokrasi için çalıştık, kucaklayıcı bir dil kullandık. Sırf demokrasi için. Kılıçdaroğlu dilini değiştiriyor, bize tuzak kuruyor dedik. Dilim neyse bugün ve yarın da öyle olacaktır. Hiç kimseye zulüm yapmadık. Bu ülkede birlikte yaşıyoruz, birlikte yaşayacağız. 

HAYIR OYLARI YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE

Meşruiyeti tartışmalı olan bir anayasa değişikliğini referanduma götürdük. Demokrasiyi reddeden bir anayasa değişikliğinin meşruiyeti tartışılır. Bu anayasa değişikliğinin meşruiyeti tartışmalıdır. Demokrasiyi yok eden bir anayasa değişikliği olamaz. Yürürlüğe girebilir ama meşruiyeti tartışmalı olacaktır. Bugün bu baskı anayasasına hayır diyenlerin oranı yüzde 50’nin üzerinde.

Referandum sonrası hepimiz evdeyiz. Bir haber geldi. YSK mühürsüz oy pusulası ve zarfları geçersiz sayacak diye. Akşama doğru genel merkezde bir basın toplantısı yaptım ve YSK’yı uyardım. Referandumun meşruiyetine gölge düşürüyorsunuz diye.”

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ