Kanada’dan ‘yerlileri istismar ettik’ itirafı

22.09.2017

269 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kanada’dan ‘yerlileri istismar ettik’ itirafı

 

 

 

Kanada tarihinde yerli halka karşı sergilenen ‘sömürgeci ve istismar’ tutumu itiraf eden Kanada Başbakanı Justin Trudeau, bu durumun kendi vatandaşları üzerinde de olumsuz etkişer oluşturduğu açıkladı.

BM KÜRSÜSÜNDE KARARLILIK GÖSTERİSİ

Trudeau, BM 72. Genel Kurul Genel Görüşmeleri kapsamında yaptığı konuşmada ülkesinin tarihiyle yüzleşen itiraflarda bulundu.

Daha önce, göreve geldiği 2015 yılındaki açıklamasında ülkesinin Aborjin halklarıyla ilişkilerini düzeltme sözü veren Trudeau, bu konudaki kararlığını BM kürsüsünde bir kez daha teyit etti.

SÖMÜRGECİLİK İTİRAFI

Konuşmasında, 1 milyon 400 bin nüfuslu yerli halkla uzlaşma konusuna değinen Trudeau, “sömürgecilik ve istismarın” iyi eğitim ve temiz suya erişmek gibi temel ihtiyaçlara ulaşmakta zorluk çeken Kanada yerlilerine zarar verdiğini dile getirdi.

Kanada’nın, “büyük utanç” tarihine yanıt niteliğinde geçmiş adaletsizlikleri düzeltmek ve Kanada yerli halkları için daha iyi yaşam kalitesi sağlamak anlamına gelen kanun ve politikaların geniş şekilde incelenmesine karar verdiğini belirten Trudeau, “Kanada başkalarının yaşadığı zorlukların yaşanmadığı bir harikalar diyarı değildir.” dedi.

 

İlgili Terimler : , , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ