İzmir’de gece PKK’lı terörist gündüz işçi

14.04.2017

185 Kişi Okumuş

0 Yorum

İzmir’de gece PKK’lı terörist gündüz işçi

İZMİR’in Kemalpaşa İlçesi’nde geçen şubat ayında İlçe Jandarma Komutanlığı’na ve askeri araca, haziran ayında da Bayındır İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik roketatarlı saldırıyı gerçekletiren PKK’lı terörist H.D., Ayakkabıcılar Sitesi’nde, normal işçi gibi çalışırken yakalandı.

İzmir’deki roketatarlı saldırıların ilki geçen 23 Şubat’ta Kemalpaşa ilçesinde yapıldı. İlçe Jandarma Komutanlığı’na yaklaşık 1 kilometre mesafedeki dağlık alandan roketatar atıldı. Roketatar mermisi, jandarma komutanlığına 20 metre mesafedeki Soğukpınar Mahallesi İnkılap Caddesi üzerinde bir binanın duvarına isabet etti. Olayda ölen ve yaralanan olmadı. Sadece apartmanın duvarında hasar oldu.

Kentteki ikinci saldırı ise bu kez geçen 22 Haziran’da Bayındır İlçesi’nde meydana geldi. İlçenin yüksek kesimindeki su deposunun bulunduğu bölgeden, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik saldırıda bulunuldu. Atılan roketatar mermilerinden birisi, inşaat malzemeleri satan işyerinin deposunun çatısına düştü. Diğer mermi ise İnkılap Sokak’ta inşaat halindeki eve isabet etti. Bu olayda da ölen ve yaralanan olmadı, maddi hasar meydana geldi.

Ardından 19 Mart tarihinde bu kez Kemalpaşa – Torbalı karayolunun Karabel Geçidi yakınlarında, Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanlığı’na ait aracın geçişi sırasında askeri araca yönelik kalaşnikoflu saldırı gerçekleştirildi.

SALDIRAN DA ROKETATAR DA AYNI

Saldırı sonrasında polis ve jandarma, Kemalpaşa ile Bayındır ilçeleri arasındaki dağlık alanda operasyonlara başladı. Polisin yaptığı inceleme sonrasında, saldırının Bayındır’daki su deposunun da bulunduğu Potamaz tepesinden yapıldığı belirlendi. Arazideki arama tarama faaliyetleri sırasında saldırının gerçekleştirildiği yer tespit edildi. Teröristlerin saldırıyı kuş uçuşu olarak 650 metre uzaklıktan yaptıkları saptandı. Eldeki bilgiler ve saldırıda kullanılan roketatar mermilerine ait parçaların incelenmesiyle, bunu da 23 Şubat’ta Kemalpaşa İlçe Jandarma Komutanlığı’na saldırı düzenleyen teröristlerin gerçekleştirdiği belirlendi. Bu saldırıda da yine Kemalpaşa’daki roketatarın kullanıldığı, roketatar mermilerinin de 1992 yılı üretimi mühimmat oldukları anlaşıldı. Yetkililer, teröristlerin kullandıkları roketatarın menzilinin İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ulaşmayacağını bilmelerine rağmen, ilçede gerilim ve korku yaşatmak adına böyle bir saldırıyı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

İKİNCİ SALDIRGAN AYAKKABICILAR SİTESİNDE YAKALANDI

Saldırılardan sonra MİT, İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı koordinesinde ortak çalışma yürütüldü. Araştırmalarda saldırıları, bölücü terör örgütü PKK adına Ege Bölgesi’nde açılım yapmaya çalışan, terör örgütüne ait sitelerde üstlenilmesini sağlayan teröristin saklandığı yer tespit edildi.

YENİ EYLEM HAZIRLIĞINDAYDI

Yönetici durumundaki terörist H.D., İzmir’in Işıkkent semtindeki Ayakkabıcılar Sitesi’nde, geçen 17 Kasım’da, M.S.Y adına düzenlenmiş sahte kimlikle yakalandı. Üzerinden çok miktarda para da çıkan H.D.’nin, kentte eylem yapma hazırlığı içerisinde olduğu ortaya çıktı. Teröristin ayrıca, ayakkabı imalathanesinde işçi gibi çalışıp kendisini gizlediği belirlendi. Bu arada H.D.’nin, Bayındır’daki saldırı öncesinde 16 Ağustos’ta tarihinde Kızılağaç Mahallesi ormanlık alanda cesedi bulunan bir kişiyi, öldürüp öldürmediğinin de araştırıldığı ifade edildi.

DİĞER SALDIRGAN DAHA ÖNCE YAKALANMIŞ

Yeni yakalanan H.D. ile Kemalpaşa’daki saldırıları gerçekleştiren İ.D.’nin ise geçen 30 Nisan’da Kemalpaşa-Torbalı karayolu üzerinde polislerce Suriyeli M.M. adına düzenlenmiş sahte kimlikle yakalandığı belirtildi. İ.D.’in üzerinde de yüklü miktarda para çıktığı ve sevk edildiği adliyede tutuklandığı bildirildi.

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ