İstanbul’a 3 yeni baraj inşa edilecek

13.05.2017

257 Kişi Okumuş

0 Yorum

İstanbul’a 3 yeni baraj inşa edilecek

 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İSKİ Genel Kurulu, önceki gün Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasında yapıldı.

Gazete Habertürk’ün haberine göre, genel kurula sunulan ve oy çokluğuyla kabul edilen 2016 yılı bilanço ve faaliyet raporuyla ilgili söz alan İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Fatih Turan, halihazırda yıllık verimi 1 milyar 820 milyon metreküp olan su kaynağı bulunduğunu, günlük ortalama su tüketiminin yaklaşık 3 milyon metreküp olduğunu kaydetti.

4 YILDA 615 BİN METREKÜP ARTIŞ

İSKİ verilerine 2012 yılında 2 milyon 385 bin metreküp olan günlük su tüketiminin nüfus artışıyla birlikte 4 yılda 615 bin metreküp artış gösterdiği görülüyor. Dün itibarıyla barajlardaki doluluk oranı ise yüzde 85 seviyesinde.

İSKİ Genel Müdürü Turan, Asya yakasında İsaköy ve Sungurlu barajlarının, DSİ’nin 2017 yatırım programında olduğunu vurgulayarak,her iki barajın bu yıl içinde yapım ihalelerine çıkılmasının düşünüldüğünü belirtti.

“İNŞAAT İHALESİNE ÇIKACAĞIZ”

Avrupa yakasında Karamandere Barajı için planlama çalışmalarının devam ettiğini de duyuran Turan, “Rezve Deresi’nden de yıllık 235 milyon metreküp su almayı planlıyoruz. Bu kapsamda, oradaki eşsiz tabiata zarar vermeden, 4 metre çapında 41 kilometre uzunluğunda bir tünelle, suyu taşımayı planlıyoruz. Zemin etüdü çalışmaları devam eden projemizin tamamlanmasıyla inşaat ihalesine çıkacağız” diye konuştu.

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ