İran Suudi Arabistan savaşı Bir bu eksikti şok açıklama

08.05.2017

295 Kişi Okumuş

0 Yorum

İran Suudi Arabistan savaşı Bir bu eksikti şok açıklama

İRAN ile Suudi Arabistan arasında savaş rüzgarları esiyor. İki ülke bakanları birbirine girdi ve savaş tehditleri alenen dillendirilmeye başlandı. Suudi Arabistan’ın prens bakanının açıklamaları Tahran yönetimini çıldırttı. Karşılık da ağır bir dille geldi.

Lübnan merkezli El Minar televizyon kanalına konuşan İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehgan,”Suudi Arabistan yönetiminin İran’a karşı aptalca askeri bir eylemde bulunması halinde, bu ülkede kutsal şehirler dışında güvenli yer bırakmayacakları” tehdidinde bulundu.

“Suudi Arabistan, savaşı İran sınırları içine taşıyabilir mi ?” sorusunu değerlendiren Dehkan, aynen şunları söyledi;

-“Suudi Arabistan’ın bu işi nasıl yapacağını bilemiyorum. Onları böylesi aptalca bir eylemde bulunmamaları için uyarıyorum, fakat yaparlarsa Mekke ve Medine dışında güvenli yer bırakmayız”.

SUUDİ BAKAN NE DEMİŞTİ?
Suudi Arabistan Savunma Bakanı Muhammed Bin Selman, geçen hafta bir televizyon kanalına verdiği röportajda “”İran rejiminin amacının Mekke’ye ulaşmak olduğunu biliyoruz ve biz savaşın kendi topraklarımıza gelmesini beklemeyeceğiz. Biz de bu savaşın Suudi Arabistan’ın değil İran’ın topraklarında yaşanması için çalışacağız söylemişti.

Tahran yönetimi ayrıca Suudi Bakanın bu sözleri üzerine, Suudi Arabistan’ı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne şikayet etmişti.

İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ