HDP kongreye gidiyor! Yüksekdağ’ın yerine kim gelecek?

03.05.2017

235 Kişi Okumuş

0 Yorum

HDP kongreye gidiyor! Yüksekdağ’ın yerine kim gelecek?

HDP,  hakkında kesinleşen hapis cezası nedeniyle milletvekilliği düşürülen eski Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca parti üyeliğinin de düşürülmesi nedeniyle 20 Mayıs’ta olağanüstü kongresini yapacak.

Geniş bir katılımın hedeflenmediği kongreye ilişkin HDP Genel Merkezi’nde kurulan komisyon çalışmalarını tamamlayarak partinin ilgili kurullarına raporunu sunacak.

Kongrede parti yönetiminde önemli değişiklikler beklenmezken Figen Yüksekdağ’ın yerine eş genel başkan seçimi gerçekleştirilecek. Eş genel başkanlık için adayların belirlenmesi süreci ise yapılacak toplantılarla netleşecek.

REFERANDUM DEĞERLENDİRİLECEK

HDP yönetimi, kongre hazırlıklarına ilişkin 6-7 Mayıs tarihlerinde bir dizi toplantı gerçekleştirecek. HDP Meclis Grubu ve MYK üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilecek toplantıda referanduma ilişkin hazırlanan analizler de ele alınacak. Toplantıda, “HDP’nin kalesi” olarak bilinen illerde, halk oylamasında “Evet” oylarındaki artışın nedenlerinin de tartışılacağı öğrenildi.

 

TÜZÜK GEREĞİ YENİ EŞ BAŞKAN SEÇMEMİZ GEREKİYOR

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Eş genel başkanımızın üyeliğinin sona ermesinden sonra bizim iç tüzüğümüz gereği eş genel başkan seçimi yapmamız gerekiyor. Hem eş genel başkan hem de kurulları seçeceğiz.” dedi.

İlgili Terimler : , , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ