1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Dicle Üniversitesi

 1. #1
  Member Zemheri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Mesajlar
  51
  Konular
  51

  Dicle Üniversitesi

  Dicle Üniversitesi, Diyarbakır'da bulunan bir devlet üniversitesidir.

  Tarihçe

  1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde öğrenime açılan Diyarbakır Tıp Fakültesi, bugünkü Dicle Üniversitesinin temelini oluşturmuştur. 1969 yılında öğrencilerini Diyarbakır'a naklederek Ankara Üniversitesine bağlı bir fakülte olarak faaliyetini sürdürmüş ve 1974 yılında Fen Bilimleri Fakültesinin de açılması ile Diyarbakır Üniversitesi fiilen kurulmuştur. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun yürürlüğe girmesinden sonra 1982 tarihinde çıkartılan 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca Diyarbakır Üniversitesi'nin adı Dicle Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

  Bugün Dicle Üniversitesi bünyesinde ; 13 Fakülte, 11 Meslek Yüksekokulu, 5 Yüksekokul, 1 Konservatuvar, 3 Enstitü, 8 Uygulama ve Araştırma Merkezi, 1 Eğitim ve Araştırma Hastanesi yer almaktadır.

  Hizmetler - Etkinlikler
  Sosyal - Kültürel Hizmetler


  Dicle Üniversitesi'nde önceleri düzensiz ve ayrı olarak yapılan sosyal ve kültürel etkinlikler zaman içinde birleştirilerek bu aktivitelerin daha eğlenceli geçmesi sağlanmıştır.

  Tiyatro

  Dicle Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan Dicle Üniversitesi Tiyatro Topluluğu (DÜNİT) , amatörce çalışmalar yapmaktadır.Yılda iki oyun sahneye koyan DÜNİT,hazırladığı bu oyunları halka ve öğrencilere sergilenmektedir.

  Folklor

  Dicle Üniversitesi öğrencilerinin en fazla rağbet ettiği aktivitelerden biri olan halk oyunları alaından her yıl şenlikler yapılmaktadır.Ayrıca bu aktiviteye katılan öğrenciler her yıl yapılan üniversitelerarası yarışmalara katılmaktadır.
  29-30 Nisan 2005 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde yapılan üniversiteler arası halk oyunları yarışmasına Dicle Üniversitesi iki dalda ve iki ekiple katılmış, artistik dalda grup birincisi olmuş ve Bodrum'da yapılacak halk oyunları Türkiye birinciliği yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır. 12–13 Mayıs 2005 Tarihinde Bodrum'da yapılan Türkiye Üniversiteler arası halk oyunları yarışmasında artistik dalda Türkiye Birincisi olmuştur.

  Müzik

  SKS Daire Başkanlığına bağlı olarak öğrenci ve personelden oluşan Türk Sanat Müziği Korosu ve Türk Halk Müziği Korosu her yıl çeşitli tarihlerde Dicle'de yapılan etkinliklerde konserler vermektedir.

  Resim - Fotoğraf Çalışmaları

  Öğrencilerin hazırladıkları resim, seramik ve fotoğraf çalışmaları çeşitli tarihlerde Dağkapı Güzel Sanatlar Galerisinde sergilenmektedir.

  Sportif Faaliyetler

  Dicle Üniversite bünyesindeki fakülte ve yüksek okulların katılımı sağlanarak futbol, basketbol ve voleybol karşılaşmaları düzenlenmektedir.Bu alanlarda çeşitli turnuvalar da yapılmaktadır üniversite kapsamında.Ayrıca güreş, judo, masa tenisi, kros, atletizm dallarında ekipler oluşturulmuş ve Üniversiteler arası yarışmalara katılmaları sağlanmış olup çeşitli tarihlerde bu dallarda Dicle Üniversitesi dereceye girmiştir.
  Cimnastik'te takım halinde Türkiye üçüncüsü,03-06 Mart 2005 tarihlerinde Kayseri'de yapılan gençler dünya boks yarışmasına üniversiteden bir öğrenci katılmış ve dünya ikincisi olmuştur.

  Voleybol Takımı


  Dicle Üniversitesi bayan voleybol takımı,Türkiye Bayanlar Voleybol 1. Ligi'nde mücadele etmektedir.

  2006-2007 Yılı Türkiye bayan volaybol ligi,final grubu puan durumu
  2006-2007 Sezonu 1. Devre Fikstürü ve Maç sonuçları
  Dicle Üniversitesi bayan voleybol takımı sitesi

  Sağlık Hizmetleri

  Öğrencilere Verilen Sağlık Hizmetleri:

  SKS Daire Başkanlığı'na bağlı olarak görev yapan sağlık biriminde 3 pratisyen doktor, 1 diş hekimi, 5 hemşire, 1 memur ve 2 geçici işçi olmak üzere toplam 12 personelle Dicle Üniversitesi öğrencilerine sağlık hizmeti verilmektedir. Sağlık birimlerine başvuran öğrencilerin ilk muayeneleri yapılmakta ve gerekli ilaçları verilmektedir. İleri tetkik gerektiren öğrenciler üniversite hastanesine sevk edilmektedir. Üniversitedeki sosyal güvencesi olmayan tüm öğrencilerinin tedavi giderleri Dicle Üniversitesi öğrenci sosyal hizmetleri bütçesinden karşılanmaktadır.
  Ayrıca Mediko Sosyal Merkezi'nde,Dicle Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı işbirliği ile başlatılan "Üreme Sağlığı Projesi" çerçevesinde üniversitedeki öğrencilerine Üreme Sağlığı konularında danışmanlık ve eğitim hizmetleri verilmektedir.

  Öğrenci Toplulukları

  Arkeoloji Topluluğu
  Avrupa Öğrencileri Forumu (AGEE)
  İletişim ve Teknoloji Kulübü
  Kuş Gözlem Kulübü
  Öğrenci Bilimsel Araştırma Kulübü
  Sosyal Bilimler Araştırma Kulübü
  Tiyatro Topluluğu (DÜNİT)
  Türk Müziği Topluluğu
  Biyoloji Topluluğu (DÜBİT)
  Sağlık ve Kızılay Kulübü
  Fizik Topluluğu
  Erasmus Topluluğu
  Tarih ve Gençlik Kulübü

  Akademik birimler


  Tıp Fakültesi
  Dişhekimliği Fakültesi
  Fen-Edebiyat Fakültesi
  Hukuk Fakültesi
  Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi
  Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
  Veteriner Fakültesi
  Ziraat Fakültesi
  İlahiyat Fakültesi
  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

  Araştırma Hastanesi


  Anatomi, Adli tıp, Anesteziyoloji, Biyoistatislik, Biyokimya, Biyofizik, Çocuk cerrahi, Çocuk hastalıkları, Dahilye, Hepatoloji, Hematoloji, Endokrinoloji, Gastroenteroloji, Nefroloji, Hemodiyaliz, Dermatoloji, Farmakoloji, Fizik tedavi, Fizyoloji, Genel Cerrahi, Yanık ünitesi, Gögüs Cerrahi, Göğüs TBC, Göz Hastalıkları, Halk Sağlığı, Histoloji, İntaniye, Kalp damar cerrahisi, Kardiyoloji, Kadın Doğum, Patoloji, Plastik cerrahi, Radyoloji, Radyoloji 2, Radyasyon ONK., Tıbbi Biyoloji, Üroloji

  Dişhekimliği Fakültesi

  Ağız-Diş-Çene Hastalıkları ve Cerrahisi
  Endodonti
  Konservatif Diş Tedavisi
  Oral Diagnoz ve Radyoloji
  Pedodonti
  Periodontoloji
  Protetik Diş Tedavisi
  Ortodonti

  alanlarında hizmet vermektedir.

  Fen Edebiyat Fakültesi


  1974 yılında Fen Fakültesi adı ile öğretime başlayan fakültemizin adı, daha sonra 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile "Fen-Edebiyat Fakültesi" olarak değiştirilmiş ve 1986 Haziran ayında üniversitemiz kampüsünde yaptırılan modern binasına taşınmıştır.Bünyesinde 20 bölüm bulunan fakültemiz binası 17.450 m2 kullanım alanına sahip olan Fakülte binasında 29 dershane, 2 amfi ve 20 de fazla araştırma laboratuarı mevcuttur. Fakülte bünyesinde 9 Edebiyat 5 Fen, Fizik, Kimya , Biyoloji ve Matematik bölümlerinde ikinci öğretim olmak üzere toplam 17 bölüm mevcuttur.

  Edebiyat Bölümleri


  Felsefe Bölümü
  Sosyoloji Bölümü
  Psikoloji Bölümü
  Tarih Bölümü
  Doğu Dilleri ve Arap Dili Bölümü
  Arkeoloji Bölümü
  Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
  Antropoloji Bölümü (öğrenci almıyor)
  Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü

  Fen Bölümleri

  Kimya (ikinci Öğretim)
  Kimya
  Fizik (ikinci Öğretim)
  Fizik
  Matematik
  Matematik (ikinci Öğretim)
  Biyoloji
  Biyoloji (ikinci Öğretim)
  Moleküler Biyoloji (öğrenci almıyor)
  İstatistik (öğrenci almıyor)

  Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi

  Eğitim Fakültesi 1962 Yılında Diyarbakır Eğitim Enstitüsü ada altında Türkçe ve Fen Bilgileri Öğretmeni yetiştiren 2 Yıllık bir Yüksek okul olarak bu günkü Süleyman Nazif ortaokulu'nda Eğitim ve Öğretime başlamıştır.1967 yılında bu binanın Tıp Fakültesi'ne verilmesi ile bu günkü Anadolu Lisesi'nin binasına taşınmış,Türkçe,Sosyal Bilgiler,Matematik ve Fen Bilgisi Bölümleri olmak üzere 4 Bölümle Eğitim-Öğretime devam etmiş ve iki yıl sonra istasyon caddesi üzerindeki nakledilmiştir.1970-1971 Eğitim-Öğretim yılında öğrenim üç yıla çıkarılmış olup 1971-1972 Öğretim yılında Almanca, Fransızca ve İngilizce Bölümlerinin de ilavesiyle Bölüm sayısı 7'ye çıkarılmıştır.Daha sonra 1978-1979 döneminde Diyarbakır Yüksek Öğretmen Okulu adi altında Lisans Düzeyinde (4yil) Öğretmen Yetiştiren bir Yüksek Okula dönüştürülmüştür.Egitim Enstitüsü 41 sayılı kanun hükmünde kararname ile 20.7.1982 tarihinde Eğitim Fakültesi adı altında Dicle Üniversitesi'ne bağlanmıştır.Fakülte'de 1996-1997 dönemi baslarında 10 bölüm ve bunlara bağlı 20 Anabilim Dalı bulunmaktadır.Egitim Bilimleri Bölümü ile Müzik Eğitimi Bölümü dışındaki 8 Bölümün örgencisi mevcut olup toplam 5993 örgenci örgenim görmektedir,bu sayıya 1992 yılından beri 2.öğretimden okuyan örgenci sayısı dahildir. Fakülte binası şu anda üniversite kampusu içerisinde yer almaktadır.

  Akademik Birimler

  EĞİTİM BİLİMLERİ BÖLÜMÜ

  Eğitim Yönetimi, Teftiş, Planlaması ve Ekonomisi Anabilim Dalı
  Eğitimde Psikolojik Hizmetler Anabilim Dalı
  Eğitim Programı ve Öğretimi Anabilim Dalı
  Ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı

  YABANCI DİLLER EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

  İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı
  Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalı
  Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı

  ORTAÖGRETİM SOSYAL ALANLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

  Tarih Eğitimi Anabilim Dalı
  Coğrafya Eğitimi Anabilim Dalı
  Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Anabilim Dalı

  ORTAÖĞRETİM FEN VE MATEMATİK ALANLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

  Matematik Eğitimi Anabilim Dalı
  Fizik Eğitimi Anabilim Dalı
  Kimya Eğitimi Anabilim Dalı
  Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı

  İLKÖĞRETİM BÖLÜMÜ

  Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Anabilim Dalı
  Matematik Eğitimi Anabilim Dalı
  Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı
  Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı

  TÜRKÇE EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

  GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

  BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR BÖLÜMÜ

  BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

  DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ BÖLÜMÜ

  internet sitesi: Dicle Üniversitesi
  ...

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Dicle Üniversitesi


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •