1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Çankaya Üniversitesi

 1. #1
  Member Zemheri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Mesajlar
  51
  Konular
  51

  Çankaya Üniversitesi

  Çankaya Üniversitesi, Sıtkı Alp Eğitim Vakfı tarafından 9 Temmuz 1997 tarihinde kurulan bir vakıf üniversitesidir. Üniversite 1997-1998 öğretim yılında faaliyetlerine başlamıştır. Eğitim dili, Hukuk Fakültesi dışında İngilizce'dir. 310'u lisansüstü olmak üzere 3.879 öğrenci eğitim görmektedir. Ayrıca 262 akademisyen üniversite bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Üniversitenin Turkuaz kampüsünün alanı, 70.000 metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplamda yaklaşık 440.000 metrekaredir. Üniversitenin bünyesinde 5 fakülte ve 2 meslek yüksekokulu bulunmaktadır.

  Tarihi

  Çankaya Üniversitesi, 9 Temmuz 1997 tarihinde Sıtkı Alp Eğitim Vakfı tarafından bugünkü Balgat yerleşkesinin olduğu yerde kurulmuştur. Üniversite eğitim hayatına 4 fakülte, 1 meslek yüksek okulu, 2 enstitü ve 4 araştırma-uygulama merkezi ile başlamıştır. Daha sonra zamanla yeni bölümler açılmış ve üniversite büyümüştür. 2007 yılında ise Balgat kampüsünün ihtiyaçları karşılayamaması üzerinde Turkuaz kampüsünün yapımına başlanmış ve 2011 yılında bitirilerek eğitim-öğretime açılmıştır.

  Üniversiteye kabul

  Her yıl Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi ile yüzlerce öğrenci Çankaya Üniversitesi'ne kayıt olmaktadır. 2011 yılında yaklaşık 700 öğrenci Çankaya Üniversitesi'nde eğitim görmeye hak kazanmıştır. 2012 itibariyle hem yeni bölümlerin açılması, hem mevcut bölümlerin kapasitesinin artırılması, hem de yeni yüksek lisans ve doktora bölümlerinin açılmasıyla beraber bu sayının 1.000'i aşması beklenmektedir. Çankaya Üniversite her yıl kabul ettiği öğrencilere çeşitli burs olanakları sağlamaktadır. Üniversitenin burs yönetmeliğindeki açıklamasına göre Eğitim-öğretim kalitesini yükseltmek, başarılı öğrencileri özendirmek ve yükseköğretimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla çeşitli burslar verilmektedir. Üniversiteye giriş başarı bursu, bilim bursu, sporda başarı bursu ve akademik başarı bursu bunlardan bazılarıdır. Üniversiteye giriş başarı bursu, öğrencilerin YGS-LYS sınavları ve özel yetenek sınavlarındaki başarı derecelerine göre tanınan bir burstur. Üniversiteye giriş başarı bursu öğrenci eğitime devam ettiği sürece hiçbir koşulda kesilmemektedir.

  Üniversitenin Hukuk Fakültesi hariç eğitim dili İngilizce olmasında dolayı, Hukuk Fakültesi öğrencileri dışındaki tüm öğrenciler dönem başında İngilizce Yeterlilik Sınavına girmek zorundadırlar ya da İngilizce bildiğini kanıtlayan uluslararası bir sınav (TOEFL, IELTS vb.) sonuç belgesi sunmalıdırlar. Yeterlilik sınavında başarılı olan öğrenciler bölüme, başarısız olan öğrenciler ise Hazırlık Okulu'na devam ederler. Yeterlilik sınavları sene içerisinde çeşitli tarihlerde yapılır. Hazırlık okulundan mezun olabilmek için kabul edilen İngilizce seviyesi upper-intermediatetir.

  Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin kabul uygulamalarında genel şartlar benzer olmasına rağmen özel şartlar bölümden bölüme değişmektedir. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin kabul işlemleriyle enstitüler ilgilenmektedir.

  Kampüsler
  Balgat kampüsü


  Balgat kampüsü, Ankara ili Çankaya ilçe sınırları içerisinde bulunan Çukurambar semtindedir. Bu kampüs ile ODTÜ kampüsü birbirine oldukça yakındır. Kampüse ulaşım olanakları gelişmiş olup yakın çevresinde Armada Alışveriş Merkezi bulunmaktadır. ODTÜ dışında TOBB ETÜ ve Ufuk Üniversitesi'leri de Balgat kampüsüne yakın mesafededirler.

  Mimarlık Fakültesi ve Hukuk Fakültesi bu kampüstedir.

  Turkuaz kampüsü

  Turkuaz kampüsü, üniversitenin Balgat yerleşkesinin ihtiyaçları karşılayamaması üzerine Eskişehir Yolu 29. km'ye inşa edilen bir yerleşkedir. 22 Ekim 2007'de dönemin Meclis başkanı Köksal Toptan tarafından temelleri atılan kampüs 2011 yılında açılmıştır. Üniversitenin Turkuaz kampüsü iki parselden oluşmaktadır. 15.232 metrekare olan birinci parsele üniversite personeli için 36 adet lojman yapılması planlanmakta olup 18 dairelik kısmı tamamlanmıştır. Kampüsün esas kısmı olan ikinci parsel ise yaklaşık 442.909 metrekare olup üzerine eğitim-öğretim yapıları, fakülteler, kafeteryalar ve diğer yapılar yapılmıştır. Turkuaz kampüsünün toplam kapalı alanı net 36.148 metrekare, brüt 70.000 metrekaredir. Ayrıca kampüsün yaklaşık 330.000 metrakaresi ağaçlandırılmıştır. Kızılay Karanfil Sokak'ta olan hazırlık sınıfı, Balgat kampüsünde olan birçok bölüm ve fakülte bu yıl Turkuaz kampüsüne taşınmıştır. Turkuaz kampüsünün karşısında Turkuaz Vadisi bulunmaktadır ki zaten yeni kampüsün adı da buradan gelmektedir.[5] Mimarlık Fakültesi ve Hukuk Fakültesi dışındaki tüm bölümler ve fakülteler bu kampüstedir.

  Turkuaz kampüsü, Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2011'in en başarılı mimari eserleri arasında seçildi.

  Akademik birimler

  Çankaya Üniversitesi; 5 fakülte, 2 meslek yüksekokulu ve bunlara bağlı 24 bölümü bulunmaktadır. Ayrıca 5 araştırma ve uygulama merkezi, 2 enstitü ve hazırlık okulu bulunmaktadır. Hukuk Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Enstitüler ve Çankaya Üniversitesi Spor Kulübüne ait birçok spor kompleksi Balgat kampüsünde, diğer bütün bölüm ve kompleksler Turkuaz kampüsündedir. Aşağıdaki belirtilen kapalı alan verileri sadece Turkuaz kampüsüne ait kapalı alan verisidir, Balgat kampüsü dahil değildir.

  Fakülteler
  Fen-Edebiyat Fakültesi


  Fen-Edebiyat Fakültesi binası 3.394 metrekare kapalı alandan oluşmaktadır. Fakültede aşağıdaki bölümler bulunmaktadır.

  İngiliz Dili ve Edebiyatı
  Matematik-Bilgisayar
  Mütercim Tercümanlık
  Psikoloji

  Dekan vekili: Prof. Dr. Aysu Aryel Erden

  Hukuk Fakültesi

  Hukuk Fakültesi binası 1.539 metrekare kapalı alandan oluşmaktadır. Bu fakültenin kapalı alanının diğer fakültelere göre az olmasının sebebi ortak kullanım alanındaki amfilerin kullanılmasının planlanmış olmasıdır.[5]
  Dekan: Prof. Dr. Hamdi Mollamahmutoğlu

  Adalet Meslek Yüksekokulu

  Çankaya Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu

  Adalet

  Müdür: Yardımcı Doç. Dr. Eser Us

  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

  Çankaya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binası 3.593 metrekare kapalı alana sahiptir. Fakültede aşağıdaki bölümler bulunmaktadır.

  Bankacılık ve Finans Bölümü
  İktisat
  İşletme
  Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
  Uluslararası Ticaret

  Dekan: Prof. Dr. Aykut Kansu

  Mimarlık Fakültesi

  Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
  Mimarlık Fakültesi, 3 Ağustos 2012 tarihinde Mühendislik Mimarlık Fakültesi'nin Mimarlık ve Mühendislik diye ayrılması sonucu kurulmuştur. Balgat kampüsünde faaliyet göstermektedir.

  Endüstriyel Tasarım
  İç Mimarlık
  Mimarlık
  Şehir ve Bölge Planlama

  Mühendislik Fakültesi

  Çankaya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi
  Mühendislik Fakültesi 3 bloktan oluşmaktadır. 3 Ağustos 2012 tarihinde Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nin birbirinden ayrılması sonucu kurulmuştur. Birinci blok 4.826 metrekare, ikinci blok 2.398 metrekare ve 3. blok 3.544 metrekaredir. Toplam kapalı alan ise 10.768 metrekaredir. Fakültede aşağıdaki bölümler bulunmaktadır. Turkuaz kampüsünde faaliyetlerini sürdürmektedir.

  Bilgisayar Mühendisliği
  Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
  Endüstri Mühendisliği
  İnşaat Mühendisliği
  Makine Mühendisliği
  Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
  Mekatronik Mühendisliği

  Dekan: Prof. Dr. Celal Zaim Çil

  Meslek Yüksekokulu

  Çankaya Üniversitesi Meslek Yüksekokulu

  Bankacılık ve Sigortacılık
  Dış Ticaret

  Müdür: Prof. Dr. Tolga Omay

  Hazırlık Okulu

  Çankaya Üniversitesi Hazırlık Okulu
  Hazırlık Okulu iki bloktan oluşmaktadır. İki blokun toplam kapalı alanı 3.608 metrekare olup toplamda 26 adet derslik ve 3 adet bilgisayar laboratuvarı içermektedir.
  Müdür: Dr. Bülent İnal

  Enstitüler

  Çankaya Üniversitesi bünyesinde Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü olmak üzere toplamda 2 enstitü bulunmaktadır.

  Fen Bilimleri Enstitüsü

  Fen Bilimleri Enstitüsü, üniversite ile beraber 1997 yılında kurulmuştur. Enstitüde; Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Matematik-Bilgisayar, Bilgi teknolojileri ve İç mimarlık alanlarında yüksek lisans programları mevcuttur. Ayrıca enstitüde Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği alanında doktora yapılabilmektedir. Enstitünün müdürü Prof. Dr. Taner Altunok'tur.

  Sosyal Bilimler Enstitüsü

  Sosyal Bilimler Enstitüsü, üniversite ile beraber 1997 yılında kurulmuştur. Enstitüde; İşletme Yönetimi, İnsan kaynakları yönetimi, Uluslararası ticaret ve finansman, Kamu hukuku, Özel hukuk, İngiliz edebiyatı ve Kültür incelemeleri, Finansal ekonomi ve Siyaset bilimi alanlarında yüksek lisans programları mevcuttur. Şu anda enstitünün doktora programı bulunmamaktadır. Enstitünün müdürü Prof. Dr. Mehmet Turhan'dır.

  Araştırma ve Uygulama Merkezleri

  Çankaya Üniversitesi'nde 5 araştırma-uygulama merkezi bulunmaktadır.

  Hukuk Araştırma Danışma ve Uygulama Merkezi (HADUM)
  Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KADUM)
  Atatürk İlkeler ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi (AAUM)
  Sürekli Eğitim Danışmanlık Araştırma Ve Uygulama Merkezi (SEDAM)
  Girişimcilik ve İnovasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi

  Öğrenci toplulukları


  Çankaya Üniversitesi'nde 50'den fazla öğrenci topluluğu faaliyet göstermektedir. Öğrenci toplulukları, üniversite tarafından desteklenen ve öğrenciler tarafından yönetilen, ilgili alanda etkinlik, seminer ve çeşitli gösteriler düzenleyen topluluklardır. En son güncel listeyi şuradan görebilirsiniz.

  Amatör Doğa Sporları Topluluğu
  Amatör Film ve Fotoğrafçılık Topluluğu
  Amerikan Futbolu Topluluğu
  A.T.A.K (Atatürk İlkeleri, Tarih, Araştırma ve Kültür Topluluğu)
  Atatürkçü Düşünce Topluluğu
  Bilimsel Düşünce Topluluğu
  Bilgisayar Mühendisliği Topluluğu
  Bilişim Teknolojileri Topluluğu (BiLTeC)
  Bowling Topluluğu
  Capoeira Topluluğu
  Çankayalı Aslanlar Topluluğu
  Çankayalı Fenerbahçeliler Topluluğu
  Çankayalı Kartallar Topluluğu
  Dans Topluluğu
  Edebiyat Topluluğu
  Elektronik Tasarım Topluluğu
  Endüstri Mühendisliği Topluluğu
  Extreme Sporlar Topluluğu
  Felsefe Topluluğu
  Gelişen Türkiye Topluluğu
  Gençlik Topluluğu
  Go-Kart Topluluğu
  Halk Bilimi Topluluğu
  Hukuk ve iletişim Topluluğu (HİT)
  IEEE Topluluğu (Institute of Electrical and Electronics Engineers)
  İletişim Topluluğu
  İşletme ve Ekonomi Topluluğu
  İş ve Kariyer Klübü
  Kayak Dağcılık ve Snowboard Topluluğu
  Kişisel Gelişim Topluluğu
  Kültür ve Sanat Topluluğu
  Liderlik ve Kariyer Topluluğu (LiVKa)
  Makine Mühendisliği Topluluğu
  Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Topluluğu
  Mekatronik Topluluğu
  Münazara Topluluğu
  Müzik Topluluğu
  Organizasyon Topluluğu
  Satranç Topluluğu
  Siyaset ve Diplomasi Topluluğu
  Temiz Enerji ve Mühendislik Bilimi Topluluğu
  Tiyatro Topluluğu
  Toplumsal Dayanışma Topluluğu
  Türk Japon Topluluğu
  Türk Tarih Platformu Topluluğu
  Uluslararası Ticaret Topluluğu
  Türk Sanat Müziği Korosu
  Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimi Topluluğu (AMCS)
  Yapay Zeka ve Robotik Topluluğu

  Çankaya Üniversitesi Spor Kulübü


  25 Nisan 1986 tarihinde ilk kez Arıspor olarak kurulmuş daha sonra ismi Çankaya Üniversitesi Spor Kulübü olarak değiştirilmiştir. Balgat kampüsündeki spor tesislerinde faaliyetlerini sürdürmektedir.[18] Kadın Basketbol Takımı, daha önce uzun yıllar mücadele Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nden 2009-2010 sezonunda Türkiye Kadın Basketbol 2. Ligi'ne düşmüş ancak 2010-2011 sezonunda tekrardan çıkmaya hak kazanmıştır. 2012-2013 sezonundan itibaren Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nde tekrardan mücadele etmeye başlayacaktır.


  internet sitesi: Çankaya Üniversitesi
  ...

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Çankaya Üniversitesi


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •