1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Sinsi Hastalık "Koah"

 1. #1
  Administrator ksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Yer
  Trakya
  Mesajlar
  3.748
  Konular
  3714

  Post Sinsi Hastalık "Koah"

  alıntıdır  Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dursun Ali Sağlam, KOAH'ın fark edilemeyen bir hastalık olduğunu söyledi.

  Dünyada dördüncü Türkiye'de ise üçüncü ölümcül hastalık olarak bilinen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığında (KOAH) kapalı ortamlarda sigara içilmesinin yasaklanmasının ardından azalma söz konusu olduğu bildirildi. Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dursun Ali Sağlam, KOAH'a hem dünya da hem de Türkiye de yeteri kadar tanı konulamamakta olduğunu vurguladı. KOAH'ın fark edilemeyen bir hastalık olduğunun altını çizen Sağlam, "Hava yollarının tıkanmasıyla ortaya çıkan bu rahatsızlık erken teşhis konulmasa ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Aslında 40 yaş üstünde sigara içen bireylerde özellikle yaklaşık olarak dünya da ve Türkiye de yüzde 20'ler seviyesindedir. Bu oran gerçekten yüksek bir orandır. Ancak şunu söylemek lazım ki hem dünya da hem de Türkiye de KOAH'a yeteri kadar tanı konulamamakta. Fark edilemeyen bir hastalık. Zaman içerisinde gelişerek hava yolu sınırlaması yavaş yavaş oluştuğu için özellikle sigara içen bireylerde veya iç ortam hava kirliliğine ya da dış ortam hava kirliliğine maruz kalan kişilerde bu süreç 10-15-20 yılı bulabilmekte. Dolayısıyla hastalar hastalıklarını fark edememekteler. KOAH hem önlenebilir hem de tedavi edilebilir bir hastalıktır" dedi.

  KOAH'tan korunmak için sigara içilmemesi, bunun yanında iç ortam hava kirliliğinden uzak durulması uyarısında bulunan Sağlam, "Bu iç ortam hava kirliliği de olabilir dış ortam hava kirliliği de olabilir. KOAH hastalığının tedavisi birkaç basamaktan oluşmakta. Bir tanesi nedenlerinin ortadan uzaklaştırılması işte sigaranın bırakılması. Toz ve partikül maruziyetinin ortadan kaldırılması. Tanı konmuş hastalarda ilaç tedavisi gerekebilir. Dünya da dördüncü Türkiye'de üçüncü ölüm sebebi hastalık olarak göze çarpmaktadır. Önemli bir iş gücü kaybı aynı zaman da önemli bir ekonomik yük oluşturmaktadır" diye konuştu.

  İhlas Haber Ajansı

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Sinsi Hastalık "Koah"


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •