1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Memati'yi özlediğinizi hissedeceğiniz film

 1. #1
  Administrator ksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Yer
  Trakya
  Mesajlar
  3.748
  Konular
  3714

  Post Memati'yi özlediğinizi hissedeceğiniz film

  alıntıdır  Çanakkale şehitliğine gitmişliğiniz, gidip de o büyük savaşın yaşandığı alanı birebir görmüşlüğünüz, rehberlerin ağzından destansı kahramanlıkları dinlemişliğiniz vardır. Yoksa da, olmalı.

  Kağıdın çakmakla birkaç köşesinden tutuşturulması gibi, Anadolu'nun da birkaç köşesinden alev almaya başladığı o yıllarda alevin en şiddetli ve en yakıcı olduğu köşeydi Çanakkale. Filmini yapmak ya da yapmaya kalkışmak bile büyük cesaret ve emek isterdi. Şimdiye kadar yapılan filmler de çok başarılı olamadı zaten.

  Ancak, Çanakkale Yolun Sonu filmini öncekilerle karıştırmamak ve kıyaslamamak gerekiyor. Zira oldukça tatmin edici bir film. Gürkan Uygun'un harika performansı, akıcı senaryo, görseller, efektler, aksiyon sahneleri vs... Şöyle özetleyelim; film çok çabuk bitiyor. Aslında film kısa değil, ama çabuk bitiyor...

  VURUCU SAHNELER

  Filmin başında, Anadolu'da bir köyde, ulağın önce asker mektuplarını dağıttığı, ardından da şehitlik mertebesine ulaşanlarıın listesini açıkladığı sahne oldukça etkileyici.

  Yine, Osmanlı askeri "Yorgo oğlu Kostas”ın silah arkadaşına; "ölürsem beni Türklerle birlikte defnedin, gayr-i müslimim diye ayırmayın" sözünün yer aldığı sahne, filmin az sözle çok iş yaptığı sahnelerinden biriydi.

  Filmin final sahnesinde, Muhsin Onbaşı'nın (Gürkan Uygun) söylediği; "Çanakkale yolun sonu, size daha ötesi yok" sözü de seyircinin kalbini fetheden anektodlar arasında sayılabilir.

  KOSTÜMLER BÜYÜK SORUN

  Askerliğini yapmış olanlar bilirler. "Kamuflaj" denilen asker kostümleri, düzenli olarak yıkandığı halde, erlerin üzerinde bir haftada öyle bir hale gelir ki, sanırsınız ki harpten çıkmış.

  Filmde ilk sahnelerden itibaren iştah kaçıran unsur da kostümler. Filmin başında gıcır gıcır, ütülü, tertemiz olan kamuflajlar, filmin sonunda da yine "omo" reklamından yeni çıkmış gibi. Kaldı ki, düşmana sıkmaya mermi bulamayan bir ordunun, hele de seferberlik zamanında yeni gelen her askere yeni kamuflaj verebilmesi de çok gerçekçi görünmüyor.

  Aynı şekilde, hemşirelerin üzerindeki kıyafetler, filmin başından sonuna kadar bembeyaz, tertemiz, ütülü görünüyor.

  ETKİLEYİCİ BİR NAMAZ SAHNESİ OLABİLİRDİ

  Çanakkale Şehitliği'nde rehberlerin anlattığı en etkileyici hatıralardan biri de cephede cemaatle namazdı. Ön safta bir grup asker çatışırken, siper gerisinde diğer bir grup asker cemaatle namaz kılarmış. Sonra gruplar yer değiştirir, çatışanlar namaza durur, namazını bitirenler de savaşa devam ederlermiş.

  Çanakkale Yolun Sonu filminde de böyle bir namaz sahnesi görmeyi bekledik açıkçası. İki saniyelik cemaatle namaz görüntüsü geçti bir ara. Ancak o kısacık sahne tatmin edici değildi. Geniş kadrajdan, o savaşan askerlerin arkasında rükuya-secdeye giden, tekbir getiren askerler... Çok etkileyici olmaz mıydı? Korku-güven, yaşam-ölüm, çatışma-sükunet ve ölesiye inanç böyle bir sahnede harika bir üslupla anlatılmış olmaz mıydı?..

  MEMATİ'Yİ ÖZLEDİĞİNİZİ HİSSEDİYORSUNUZ

  Film aslında Çanakkale Savaşı'ndan ziyade, savaş içindeki bir kahramanlık hikayesini anlatıyor. Filmde bir taraftan, geniş planda savaşın dehşetine tanık olurken, diğer taraftan dar planda küçücük aile dramlarının azametini görüyorsunuz.

  Duruşuyla, şivesiyle ve kostümüyle Memati kisvesinden kolayca çıktığı görülen Gürkan Uygun'u izlerken ise Memati'yi özlediğinizi hissediyorsunuz. Zira ne değişirse değişsin, o bakışlar hiç değişmiyor.

  Attığını vuran, gözü kara, yaman bir vatan evladı Muhsin Onbaşı'yı canlandıran Gürkan Uygun diziye kıyasla filmde daha yufka yürekli görünüyor. Öyle ki, düşman askerini vururken bile Allah'tan af dilemeyi ihmal etmiyor. Tetiğe her dokunuşunda tövbe ediyor.

  Keyif alarak izleyeceğiniz, verdiğiniz paraya değeceğine inandığım Çanakkale Yolun Sonu filmini izlemenizi acizane tavsiye ediyorum.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Memati'yi özlediğinizi hissedeceğiniz film


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •