1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Gebelik Döneminde Cinsel Hayat

 1. #1
  Administrator ksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Yer
  Trakya
  Mesajlar
  3.748
  Konular
  3714

  Post Gebelik Döneminde Cinsel Hayat

  alıntıdır


  Hamilelik döneminde erkeklerin eşlerini aldatma oranının en fazla görüldüğünü hepimiz duymuşuzdur. Kadınlar “hamileyken çok çirkindim o yüzden” diye düşünseler de işin aslı oldukça farklı. Hamilelik döneminde cinsel bir yaşamın olmayacağı düşüncesi erkeklerin eşlerini hamilelik döneminde aldatmalarının en büyük nedenlerinden. Oysa toplumumuzda tabuların, rivayetlerin, korkuların, yanlış yönlendirmelerin aksine hamilelik döneminde de cinsel bir yaşam sürdürmek mümkün. Elbette bu dönemde daha dikkatli olunmalı ama bu dikkat hamile bir kadının cinsel hayatının olmayacağı anlamına gelmez.

  Hamilelik sürecinde hormonsal değişikliklerin yaşandığını hepimiz biliyoruz. Ama yaşanan bu değişiklikler kadınsal hormonlar iş başındadır. Yaşanan hormonsal değişiklikler kadınların psikolojik değişimleri de tetikler elbette. Ama önemli olan hamilelik süresince anne adayında yaşanan hem hormonsal hem de psikolojik değişimlerde aile fertlerinin özellikle eşin bilinçli olmasıdır. Kadının cinsel ilişkiden soğuması yine hormonsal değişimler sonucunda yaşanır ki işke bu duygu erkekleri başka kadınlara iten bir durumdur. Düşünün hem kadın hamile olduğu için cinsel birliktelikten soğuyor hem de yanlış duyumlar, bilgilendirmeler bu dönemde cinsel bir yaşamın olmayacağı direktifleri veriyor.
  Hamilelik sürecince cinsel yaşam hamile kalınmadan önce nasıl yaşanıyorsa yine aynı şekilde yaşanabilir. Sadece bilinçli ve aynı şekilde rahat olunması tedirgin olan anne adayını da rahatlatır. Sürekli hamile kadınlar ilişkiye giremez çünkü bebeğe zararı dokunur gibi düşünceler dönüp dursa da her yerde böyle bir durum söz konusu değil. Sanıldığı gibi cinsel yaşamın sanıldığı gibi bebeğe zararı yoktur.

  Gebelik ilerledikçe ve anne adayı kendisinde gerçekleşen bu değişime uyum sağladıkça cinsel istekte artış görülür, ancak rahimin iyice büyümesi ile birlikte cinsel ilişki teknik olarak zor bir hal alır. Bu da anne adayında ağrılara neden olabilir. Bu ağrı-acı durumu da cinsel isteği yeniden azaltır. Fakat aradaki süreçte cinselliğin düzenli olarak yaşanmasında hiçbir sakınca yoktur. Gebeliğin son dört haftasına dek cinsel ilişkiye girmek konusunda bir sıkıntı yoktur. Bu son 4 haftada kısıtlama yapılmasının nedeni de erkeğin menisindeki bazı maddelerin rahim kasılmasını başlatması ve erken doğuma sebep olması ihtimalidir.

  Daha önce gebelikte bebek kaybı yaşayan anne adaylarının ya da sık yaşanan erken doğumların söz konusu olduğu durumlarda düşük riskine karşı cinsel ilişkiyi çok daha erken kısıtlayabiliyoruz. Bu gibi riskli durumların dışında da cinsel ilişkiye ara vermeyi düşünebilirsiniz fakat doktorunuzdan gerçeği yansıtan rahatlatıcı sözler duymanızda fayda var. Bu sizin psikolojinizin bozulmasına engel olacaktır.

  Hangi durumlarda gebelikte cinsel yaşam kesin olarak yasaklarız? Gebeliğin bir döneminde vajinal kanama olması halinde, düşük ya da erken doğum tehdidi olduğunda cinsel ilişkiyi yasaklarız. Ve tehlikenin ortadan kalktığı kesin olarak saptanana kadar yasak devam eder.

  Erkekte ve kadında herhangi bir genital enfeksiyon durumu varsa da cinsel ilişkiyi yasaklarız ve tedavi sonrasına dek ara vermelerini isteriz.

  Cinsel ilişkiyi yasakladığımız diğer durumlardan biri de plasentanın önde gelmesi halidir.

  Cinsel ilişki esnasında penisin bebeğe dokunabileceğini zannedenlere de içlerini rahatlatacak bir bilgi vermiş olayım : bebek dünyanın en korunaklı haznesindedir ve düşündüğünüz gibi bir ihtimal asla yoktur.

  Ve tıbbi olarak yasak gerektirecek herhangi bir durum yoksa, anne adayı buna rağmen korkuyorsa ve cinsel ilişkiye girmek istemiyorsa anlayış göstermemiz şarttır. Bu durumda partnerininin de asla zorlamaması gerekir. Hamilelikten sonra cinsel yaşam normale dönecektir.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
  Op. Dr. Gökçen Erdoğan

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Gebelik Döneminde Cinsel Hayat


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •