1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Kadınlar neden orgazm olamaz?

 1. #1
  Administrator ksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Yer
  Trakya
  Mesajlar
  3.748
  Konular
  3714

  Post Kadınlar neden orgazm olamaz?

  alıntıdır


  Yapılan araştırmalara göre kadınlarda en sık görülencinsel sorunların başında orgazm olamama geliyor. Psikolojik ve bedensel sağlığın yanında, eşler arasında da problem yaratabilen konu olabiliyor. Terapi İstanbul, Çift ve Seks Terapisi UzmanıPsikolog Ayşe Kayhan, oysa kadınlar eşleri ile konuşup, bedenlerini önemserlerse cinsel yaşamkalitelerini arttırabileceklerini dile getirdi.

  Aşk ve cinsellik duygusal, düşünsel ve davranışsal boyutta iki kişi arasındaki etkileşim alanıdır. Yakınlık kurma, bireyin kendisini karşındakine duygusal, düşünsel ve bedensel olarak açmasıdır. Kadın ve erkek olma hallerinin onayıdır. Dokunmak vecinselliği yaşamak değerli olma duygusunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

  Birlikteliklerin toplumsal anlamda cinsiyet rollerini de içeren, statüyü, sosyal gelişimi, nesiller var etmeyi, ekonomik gücü oluşturmayı, duygusal ve cinseltatmini de içeren güç birliği vardır. Cinsel yaşamda görülen sorunlar, bu güç birliğini zayıflatan unsurlardan biridir.

  Cinsel yaşam sağlığına baktığımızda, bedensel sağlık ve psikolojik sağlık göz önünde bulundurulmalıdır;

  Bedensel Sağlık:

  Anatomik gelişim
  Bedensel yeterlilik
  Cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar
  Cinsel organların işlevselliği

  Psikolojik Sağlık:

  Zihinsel gelişim
  Cinsel kimlik tanımı
  Ait olunan kültürel yapı
  Kendi bedenini tanıma süreci
  Bilgi düzeyi
  Öznel cinsel yaşam tarihi (taciz, baskı vb.)
  Öznel cinsel deneyim tarihi (mastürbasyon, flört vb.)
  Kendini ifade edebilirlik

  Kadının cinsel kimliğini geliştirmede, ifadede, sağlık hizmetine ve bilgiye ulaşmadaki eşitsizlik, yetişkin olarak aktif cinsel yaşamını da etkilemektedir. Kadın bedenini tanımamakta hatta ergenliğinde, bedenineilişkin meraklarının önü kesilmiş, cinsel bilgi ve ilgilerini kendileri adına ertelemişlerdir. İlgi ve bilginin eksikliği ile başlayan aktif yaşam, vajinismus dahil tüm sorunları beraberinde getirmektedir. Orgazmolamama da bu sonuçlardan biridir.

  Olumlu ve merakla başlayan aktif cinsel yaşamda, ne oluyor da orgazm sorunu başlıyor;

  Çiftler arasında ilişkinin içeriğindeki uyumun bozulması
  Karşılıklı cinsel ilginin kaybolması
  Kadının sevişmeye dair taleplerini söyleyememesi
  Erkeğin bencil sevişmesi, yalnızca boşalma odaklı seks yapması
  Erkeğin bu konuda konuşmaya açık olmaması
  Kadının konuşmaya nereden başlayacağını bilememesi
  Beden tanımanın her iki cins açısından da yetersiz olması

  Kadın ilişki esnasında kendini orgazm taklidi yapmak zorunda hissedebilir

  Bu şartlar altında kadının devam eden ilişkisinde sorun çıkmasın diye konuşmaması ya da orgazmı hiç tanımadığından talepkar olmaması sorunları beraberinde getirir. Talep edip bu konuda konuşmaya başladığında, ilişkiyi kaybetmekten, yeni şeyler öğrenmekten korku duyma halleri dolayısıyla öğrenilmiş davranışlarla orgazm taklidi yapma yolunu seçerler.

  Kadın için uyaran, istenildiği hissi ile başlar bu hissi yaratmak göz, söz ve önemsenme davranışını görmekle başlar. İstediği erkek tarafından dokunulmak, okşanmak, bedenin yeniden keşfedilircesine okşanması ve öpülmesi, zaman ayrılması, vajinaya değil onunla sevişilmesine önem verilmesi, klitoral uyarının önemsenmesi kadının orgazm olmasını sağlayan etkenlerdir.

  Erkek için çıplak kadın bedeni, cinsel uyaran teşkil etmektedir. Ama bir kadın için tanımadığı erkeğin çıplak bedeni hiç bir uyaran teşkil etmeyecektir. Bu kadar net bir ayrımla sekse, cinselliğe yaklaşım farkını da getirmektedir. Ama cinsel ilişki iki kişinin yaptığı bir danstır. Bu dansta adımlar iki kişinin isteği ve talebi ile uyumlanır, ritim de birlikte belirlenirse keyif mümkün olur. Tek taraflı boşalma endeksli sekste teknik boşalmadan öteye geçmez ve keyiften söz edilemez.

  Cinsellik devrimci, yeniden ve yeniden yapılandırılabilir bir alandır. Kadınlar bedenlerini önemsemeliler, öğrenmeyi bedenlerini keşfetmeyi ertelememeli, mastürbasyonun bu keşifteki yerini unutmamalılar. Eşleri ile konuşmaktan çekinmemeli ve cinsel yaşam kalitesini artırmak için birlikte yeniliklere açık olmalıdırlar.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kadınlar neden orgazm olamaz?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •