1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Cinsel karakteri anneler belirliyor

 1. #1
  Administrator ksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Yer
  Trakya
  Mesajlar
  3.748
  Konular
  3714

  Post Cinsel karakteri anneler belirliyor

  alıntıdır


  Cinsel İşlev Bozuklukları Uzmanı Psikiyatr Prof. Dr. Doğan Şahin, toplumun yüzde 80’ini oluşturan nevrotiklerden yanı başımızdaki borderline’lara kişilik yapılarının cinsel hayatı ne kadar etkilediğini anlattı. Şahin, “Bir insanın cinsel yaşamına bakıp nasıl bir kişiliği olduğu anlaşılabilir ya da karşınızdakinin kişilik özelliklerini biliyorsanız cinsel yaşamını tahmin edilebilirsiniz, çünkü bunlar bir bütünün parçalarıdır” diyor.

  NEVROTİK KİŞİLİKLER

  Oral dönem(0-1 yaş)

  Bir bebeğin yeme ve korunma gibi ihtiyaçları annesi tarafından karşılanmamışsa, takılma ortaya çıkar. Kişi erişkinlikte sürekli ilgi, destek ihtiyacı duyar. Tek başına aciz hisseder. Ancak başka insanın desteği ve koruması olursa huzur bulur. Sıkıcı olduğunu düşünür. Çok verici ve iyidir. Cinsellikten de bir şey beklemez. Çocuksudur, şefkat ve ilgi ister. Taleplere boyun eğer. Çoçukluktaki takıntıları ağırsa, mazoşizme kayabilir.

  Anal karakterler (1-3 yaş arası)

  Bu kişilikler anal dönemde takılı kalır. Anal dönem yani 1-3 yaş arası, çocukların zevk almanın farkına vardığı zamandır. Çocuk kendi arzularına göre hareket edince annesinin onu cezalandırabileceğini de aynı dönemde fark eder. Bir anne çocuğa ne kadar boyun eğdirirse, çocuk kendi duyularından o kadar vazgeçer. Bu kişilikler cinsel olarak planlı programlı olur. Kişisel arzuları yerine öğrenilmiş şeylere göre davranır. Takıntılı (obsesif kompulsif) karakterlerdir.

  Histerikler (3-5 yaş arası)

  Bu kişilik yapısındakiler üç-beş yaşında takılmış çocuklardır. Çünkü bu dönemde cinsel organlar duyarlık kazanır, çocuk mastürbasyona başlar. Prensip olarak cinsel arzularını kız çocuklar babaya, oğlan çocuklar anneye yöneltir. Histerik erkekler annesini çağrıştıran kadınlara saygı duyar, Kadınlar ise baba figürü olan erkeklere hayran olur. Yaşamlarında sevişmeye dair bir şey yoktur ama görünüşte son derece rekabetçi ve flörtöz davranırlar. Her iki cinste de karşı cinse yönelik hınç vardır. Böyle erkekler kadınları aptal, kadınlar da erkekleri kaba bulur.

  BORDERLİNE KİŞİLİKLER

  Antisosyaller

  Başkalarını anlamak için çaba göstermezler. Vicdan ve merhamet duyguları zayıftır. Alkolik, cezalandırıcı, zalim ebeveynlerin elinde büyümüşlerdir. Önemli bölümü yasa dışı işler yapar. Hayatlarının yarıya yakını hapishanede geçer. Antisosyaller dürtülerini kontrol etmekte zorlanır, öfke kontrolleri yoktur. Cinsel hayatlarında da son derece bencil, her türlü sapkın davranışa açıktırlar. Sadist ve mazoşist davranışları vardır.

  Histrionikler

  Önemli bölümü gösteri sanatlarında çalışır. Kendilerini göstermek ve ilgi odağı olmak isterler. Kişilik algılarında bütünlük yoktur. Bazen çok iyi bazen çok kötü hissedebilirler. İnsanlar onları ne kadar çok beğenirse içlerindeki iyi o kadar aktive olur. Seks bombası olarak tanınırlar ama cinsellikle alakaları yoktur. Teşhircidirler. Evlendiklerinde ciddi sorun yaşarlar çünkü başkalarının ilgisine muhtaç oldukları için eşlerini sürekli aldatırlar.

  Narsistikler

  Genelde kendilerini çok beğendikleri sanılır ama durum tam tersidir. Sırf savunma olarak geliştirdikleri büyüklük iddiaları vardır. Hayranlık uyandırmak isterler. Cinsel yaşamda sapkınlığa eğilimli ve karşı cinse hınç doludurlar. Oldukları gibi sevilmedikleri için öfke doludurlar ve sekste de muhteşem olmak isterler.

  Habertürk

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Cinsel karakteri anneler belirliyor


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •