1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Erken Boşalma Sorunu

 1. #1
  Administrator ksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Yer
  Trakya
  Mesajlar
  3.748
  Konular
  3714

  Post Erken Boşalma Sorunu

  alıntıdır


  Erken boşalma, İngilizce karşılığı ile (Prematür Ejakülasyon), erkeğin tam bir doyum yaşamadan boşalmasının kendi iradesi dışında meydana gelmesi olarak tanımlanabilir. Günümüzde erken boşalma, her ne kadar cinsel bir sorun veya yetersizlik gibi görülse de gerçekte bir sorun olmamakla birlikte sadece cinsel bir uyumsuzluk halidir. Ancak cinsel ilişkide en önemli etkenlerden biri uyumdur.

  Gerçek anlamda ortada bir erken boşalma sorunu olmayıp, erkeğin kadının orgazmından önce veya ona ruhen yetecek kadar beraber olamadan boşalması bir cinsel uyumsuzluğun ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

  Bu nedenle erken boşalma olarak adlandırdığımız sıkıntı bir cinsel yetersizlik değil, sadece çözülmesi gereken bir sorun olarak adlandırmamız gerekir.

  Erken boşalma probleminin üstesinden gelmek, erken boşalma tedavisi ile oldukça basit ve kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

  Erkek eşi ile kurduğu ilişkide kendisi boşalmadan önce partneri orgazma ulaşabilir veya diğer türlü eşi daha geç orgazm olabilir ve erkek ondan önce boşalabilmektedir. Bu durumda kime veya neye göre erken boşalıyorsunuz. Böyle olunca bu tamamen karşı tarafla uyumsuzluk sorununu ortaya çıkarmakta ve ortaya çıkan bu uyumsuzluğu da erken boşalmanın tedavisi ile ortadan kaldırmak gerekir.

  Bu konuda yapılan çalışmalar ve istatistikler doğrultusunda ortalamalar alınarak çıkarılan sonuçlar genel değerler olarak kabul edilebilinir.

  Elde edilen sonuçlara göre;

  - 1. evre: penis vajina ya girmeden önce boşalma olursa - "ileri derece erken boşalma"
  - 2. evre: penis vajina da iken 1 dakika ya da daha altındaki zamanda boşalma - "orta derece erken boşalma"
  - 3. evre: penis vajina da iken 1 ila beş dakika arası zamanda boşalma yalnızca - "erken boşalma"olarak kabul edilir.


  Sonuç olarak, bu şartlar altında normal ilişki süresini penis vajinada iken en az 5 dakika ve üstü olarak kabul ediyoruz. İdeali 5 ila 15 dakika arasıdır.


  Erken Boşalma Nasıl Bir Sorundur?
  Erkeklerin cinsel problemlerine baktığımız zaman erken boşalma sorunu 1. sırada yer almaktadır. Erkeklerin %70’inde görülen ciddi bir sorundur. Maalesef bu sorun belli bir süre sonra erkekler tarafından kanıksarak kabul edilir hâle gelmektedir. Bu sürecin sıkıntıları kadın ve erkek için problemler oluşturmaktadır.

  Çünkü cinsellik maalesef erkeğin aktif olmasıyla yaşanan bir süreçtir. Eğer erkek bu süreci kontrol edemiyorsa cinsellik bitmektedir. Cinsellik, yalnızca erkeğe ait bir süreç değil, kadın ve erkeğin ortak yaşadığı bir paylaşım sürecidir. Cinselliğin amacı boşalmak değil üremek ve haz almaktır. Boşalmak bu sürecin bir sonucudur.

  Bununla birlikte eşine yeterli mutluluğu sağlayamayan erkek, sıkıntılanmakta ve kendini yetersiz görmektedir. Bu durumu direkt itiraf etmese bile içinde hissetmektedir. Boşalmasını kontrol edemediği için bir sonraki cinsel ilişkiden kaygı duymaya başlar hâle gelir. Acaba gene erken mi boşalacağım kaygısı ile ya cinsellikten uzaklaşmakta ya da cinselliğin içerisinde performans düşüklüğü ve sertleşme kayıpları gibi problemler yaşamaktadır.


  Erken boşalmanın ortaya çıkmasındaki sebepler nelerdir?
  Erken boşalma, çok çeşitli faktörlerden meydana gelmektedir. Bunların en başında kontrolsüz, erken yaşlarda öğrenilen ve sıkça amacına uygun yapılan mastürbasyonlar yer almaktadır. Mastürbasyonun yanı sıra kişinin hayat alışkanlıkları ve bu kişiler bütün hayatının akışını hızlı yaşayan, heyecanlı, öfkesini, yemek yemesini kontrol edemeyen kişilerdir. Bunların yanı sıra bir faktörde kişinin dinamik dediğimiz anne-baba çatışmaları ve evlendiği eşe yüklediği anlam.


  Erken boşalma ne zaman sorun haline gelir?
  Seyrek yaşanan cinselliklerde boşalmanın kontrolsüz olması doğal olarak kabul edilen bir süreçtir. Ama kişi düzenli bir aile hayatına ve cinsel hayata geçtikten sonra bu sorun ilk birkaç ay içinde toparlanarak devam etmiyorsa bu aşamadan sonra tedavi-terapi yöntemini seçmek gerekir. Çünkü eşler arasında dönüşü olmayan kırgınlıklara, sıkıntılara yol açmaktadır.

  Süreci kontrol edemeyen erkek boşaldığı zaman cinsellik yarım kaldığı için kendini çok yetersiz ve aciz hissetmektedir. Bu acizlik bir sonraki ilişkide aynı kaygı ile başlamaktadır. Bu kaygı ile başladığınız zaman zaten kontrol edebilme şansınız %80 kaybolmaktadır.


  Erken boşalma kendi kendine düzelebilir mi?
  Tabii ki düzelebilir. Düzenli bir cinsel yaşantısı olmayan kişi bir evlilik hayatına veya düzenli bir partnere geçtikten sonra kontrolsüz boşalmasını düzeltebilir. Bu da kişilerin %10-15’inde meydana gelmektedir.


  Erken boşalma cinsel problemlere neden olur mu?
  Boşalmasını kontrol edemeyen erken boşalan erkek, partnerini tatmin edemediği için bir sonraki ilişkiye acaba partnerimi tatmin edebilecek miyim, boşalmamı kontrol edebilecek miyim kaygısı ile başlamaktadır. Bu kaygı gene kontrolü engellemektedir ve erkek daha da erken boşalır hale gelmektedir. Bu da bir süre sonra kişide cinsel isteksizlik ve daha sonra da sertleşme problemlerini oluşturabilmektedir. Böylece çift arasında cinsel uzaklaşma ve kırgınlık oluşabilmektedir.


  Erken boşalma tedavi edilmeli mi?
  Erken boşalma sorunu yaşayan erkekler ilişkide ne yaşadığını hissedememekte ve onu bir paylaşım olarak yaşayamamaktadır. O zaman arada geçen süre erkekler için bir haz değil, ızdırap haline gelmektedir. Hâlbuki her iki tarafta bunu kontrollü (dengeli) olarak yaşadığı zaman çiftler beraber boşalabilmeyi hatta kadının 1-2 kez boşaldıktan sonra boşalmanızı sağlarsanız bu süreç her iki taraf için de hem fiziksel hem de duygusal olarak doyurucu bir iletişim haline gelmektedir.


  Erken Boşalan Erkeklerde Ne Gibi Süreçler Oluşur?
  Erken boşalma problemi yaşayan erkekte uzun vadede çok ciddi problemler ortaya çıkabilmektedir. Belki başlangıçta eşleri, partnerleri bunu doğal karşılamakta "sorun etme olur" demekte ama bir süre sonra baktığımız zaman ilişki giderek bozulmaktadır. Niye? Çünkü kadın ve erkeğin özel bir durum için flört, sevgili ve evlilik için bir araya gelmesinin arkasına baktığımız zaman cinsellik vardır. Bunun dışında sosyal yaşamda birçok dostlarımız, arkadaşlarımız ve melektaşlarımız ile diyaloglarımız vardır.

  Ama evlilik ve sevgililik gibi bir durum içerisinde kişi bu süreci partneri ile bir cinsellik yaşayabilmek ve de çocuk sahibi olabilmek için yaşamaktadır.

  İşte bu süreç içerisinde erkek boşalmasını kontrol edemediği durumlarda cinsel ilişki bitmiş oluyor. Tabii başlangıçta bir sorun olmayan bu süreç ileriki aşamalarda hem mutsuzluk hem de tedirginlik getirmektedir. O zaman erkek ilişkinin içerisinde ne zaman boşalacağını, gene boşalmasını kontrol edemeyeceğini düşünmekte bu daha da erken boşalmalara ve sertleşme problemlerine yol açmaktadır. Aynı zamanda erkeklerde eşinin kendini erkek olarak görmediği belki yetersizlik duyguları gelişebilmekte ve çok ciddi sertleşme problemleri yaşayabilmektedir.

  İşte birçok konuda olduğu gibi belki doktora başvurmak çok çok sıkıntılı bir süreç, hele hele cinsellikle ilgili bir konuyu erkeklikle ilgili bir konuyu gidip bir doktora açabilmek belki sıkıntılı bir süreç ama bunu yapmadığınız zaman sıkıntılar çok daha büyük ve zahmetli olmaktadır. Yapılabilecek şey şu, eğer bir boşalma kontrolsüzlüğü sorununuz var ise en yakın bir doktora başvurarak bunun tedavisi hakkında bilgi almanız gerekir.


  Erken Boşalma Sorununun Sonradan Ortaya Çıkması
  Genelde çok özel durumsal değişmeler yok ise, yani kişinin hayatında bir özel durum yok ise (iş değişikliği, aile fertlerinden birinin kayıpları, ev değiştirme gibi) genelde daha evvel de kişinin erken boşalma problemi vardır. Ama genç yaşlarda peşpeşe-ardarda cinsellik yaşanabildiği için; 1'inci de erken boşalma oluyor ise 2'inci de boşalma süresi biraz daha uzayacağından böyle bir problem pek gündeme gelmez.

  Ama yaş ilerledikçe stres, fiziksel koşullar ve zamansızlıklardan dolayı artık ilişki sayısı 1'de kalmakta ve böylece bu problem gündeme gelmektedir.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Erken Boşalma Sorunu


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •