2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Panik Atak

 1. #1
  Administrator ksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Yer
  Trakya
  Mesajlar
  3.748
  Konular
  3714

  Post Panik Atak

  alıntıdır  Panik Atak Nedir? Panik atak, aniden beklenmedik bir anda ve herhangi bir yerde ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleri olarak tanımlanır.

  Panik Atak Belirtileri: Panik atak nöbeti kişide büyük bir korku ve endişe yaratır. Her an kötü bir şey olacağını ve hatta öleceğini hisseder. Bir an önce bulunduğu ortamdan uzaklaşmaya ve kendini güvende hissedeceği bir yere ulaşmaya çalışır.

  Aniden başlayan bu panik durumu, giderek şiddetlenir ve ortalama 10 dakika içinde en yoğun düzeye ulaşır. Genellikle yarım saat içerisinde, ender olarak da bir saat içinde kendiliğinden geçer.

  Başlıca fiziksel panik atak belirtileri ise avuç içlerinde terleme, hızlı ve şiddetli kalp atışları, mideye bir şey çöküyor hissi, bulantı, düşüncede ve görmede bulanıklık, el, ayak ve yüzde karıncalanma hissi, göğüs ağrısı, baş dönmesi ve sersemlik, ağız kuruluğu, dizlerde ve bacaklarda güçsüzlük hissi gibi belirtilerdir.

  Panik Atak Nedenleri: Panik atak birçok psikiyatrik bozuklukta ve kansızlık, tiroid bezinin aşırı çalışması, çeşitli enfeksiyonlar, kan şekeri düşüklüğü gibi bazı fiziksel hastalıklarda görülebilmektedir.

  Panik Atak Tedavisi: Panik atak hastalığı, tedavi ile kesinlikle kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır, fakat çoğu durumda panik atak hastaları fiziksel bir rahatsızlık olduğunu düşündüğü için psikiyatristten önce pek çok doktora gitmektedir. Bu nedenle de panik atak tanısında geç kalınabilmektedir.

  Tanı konulduktan sonra öncelikle hastanın hastalığı nasıl kontrol edebileceği öğretilir. Hastalığı kontrol altına alabilen hastalarda panik atak zamanla tamamen iyileşebilmektedir. Tedavi sırasında nefes ve rahatlama egzersizleri, atağın üstüne gitme teknikleri ve kas gerginliğini yok etmeye yönelik alıştırmalar hastaya öğretilmekte ve uygulanmaktadır. Panik atak tedavisinde kimi durumlarda ve bazı dönemlerde ilaç tedavisi de gerekebilmektedir.

 2. #2
  Administrator ksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Yer
  Trakya
  Mesajlar
  3.748
  Konular
  3714
  alıntıdır

  Emsey Hospital'dan Psikolog Uzm. Dr. Orhan Karaca, panik atak hastalığının doğru tedaviyle kontrol altına alınabileceğini açıkladı.

  Panik atak nedir?

  Çarpıntı, terleme, titreme, nefes almada güçlük, boğulma hissi, uyuşma, karıncalanma, göğüste sıkışma veya ağrı hissi gibi belirtilerle kendini gösteren panik atak; ara ara ataklar şeklinde tekrarlayan, bir dönem süren, endişe ve korkunun eşlik ettiği bir hastalıktır. Panik atak; spor salonunda 10 dakika spor yaptıktan sonra görülebilen nefes nefese kalma, karın bölgesinde rahatsızlık hissi, terleme, uyuşma, ağız kuruluğu, çarpıntı ve terleme belirtilerine 2 saniyede ulaşma durumu olarak özetlenebilir.

  Panik atak kişinin yaşamını nasıl etkiler?

  Panik atak, kişinin kendini bir stresle karşı karşıya kalmış hissetmesi durumunda ortaya çıkabileceği gibi, bundan bağımsız olarak kendiliğinden de gelişebilir. Panik atak, kişiye tehlike karşısında savaşma ya da kaçma fırsatı verir. Kişi panik atakesnasında ölüm, çıldırma, felç olma korkularına kapılır ve bir daha atak yaşama korkusuyla beklemeye geçer, kendince önlemler alır. Örneğin; dışarı çıkmaz, bir yere gidecekse biriyle gider, eczane ve hastane olan yolları seçer, yanında atak anında kullanmak üzere bir şeyler taşır (ilaç, kolonya vb.). Kişi panik atak korkusu nedeniyle uykuya dalmaya korkar hale gelir, egzersiz yapmaktan kaçınır. Sinema, tiyatro, cami gibi kapalı ve kalabalık yerlerde kapıya yakın oturur. Asansöre, uçağa, metroya, vapura binemez, tünel ve köprülerden geçemez. Trafik sıkışıklığı nedeniyle araçtan inmek ister. Evde odaların kapısını kapatmak istemez.

  Kimler panik atağa daha yatkındır?

  Panik atak yaşayan kişiler genelde acile başvurur ve bir şeyleri olmadığı yanıtını alır. Ailede kalp damar sistemi hastalıkları, kişinin atlatamadığı kayıp, yas, travma, ayrılık, boşanma gibi durumlar atak görülme ihtimalini artırır. Panik atak, kadınlarda 2 kat fazla görülür. Panik atak yaşayanlar genelde aşırı duyarlı kişilerdir ve kendilerini ruhsal açıdan zayıf görme eğilimindedir. Bu kişilerin ebeveynleri genelde dominant, kontrolcü, sürekli bir şeyler talep eden ya da aşırı sert karaktere sahiptir. Bu kişilerin çocuklukları baskı içinde geçmiş olabilir ama bu kural değildir. Ayrılmaktan korkan anne babalarına aşırı bağımlı bir çocukluk geçirmiş olma ihtimalleri yüksektir.

  Boğaza bir şey takılması hissi kişinin paniğini artırıyor

  Panik atak geçiren bazı hastalar, boğazlarına bir şey takıldığı ya da boğazlarında bir kitle olduğu hissi nedeniyle daha çok panik olabilmektedir. Bu nedenle hastanelerin Kulak Burun Boğaz bölümlerine başvuran panik atak hastaları, yapılan tetkiklerin normal çıkması sonucuyla sıkça karşılaşır. Boğazda düğümlenme hissi olarak tanımlanan bu durum Globus Histerikus (Globus Hystericus) olarak adlandırılır ve anksiyete ya da panik atak belirtisidir.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Panik Atak


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •