1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Haftasonu Plan Yapmayın

 1. #1
  Administrator ksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Yer
  Trakya
  Mesajlar
  3.748
  Konular
  3714

  Post Haftasonu Plan Yapmayın

  alıntıdır  METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

  KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; bugün (Cuma)Ege, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik,İstanbul'un boğaz çevresi ve Anadolu yakası ile Balıkesir'in Edremit, Burhaniye, Ayvalık ve Havran ilçelerinde , akşam saatlerinden sonra Göller yöresi, Eskişehir, Çankırı, Ankara'nın kuzey ve batı ilçeleri, Batı Karadeniz, gece saatlerinden sonra Sinop, Çorum, Amasya ve Samsun'un batı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden (Ani sel, lokal su baskını, Yıldırm, yerel dolu yağışı, Lokal hortum hadisesi, toprağın doygun ve havzalarda yüksek doluluk oranının olduğu bölgelerde taşkın riski vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

  KUVVETLİ LODOS FIRTINASI UYARISI: Rüzgarın; bugün (Cuma) Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgeleri başta olmak üzere iç ve batı bölgelerimizin tamamında güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden fırtına (70-90 km/saat), zaman zaman hamle etkisiyle birlikte kuvvetli fırtına (100 -120 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (Deniz ve Havayolu Ulaşımında aksamalar, Soba ve Baca gazı zehirlenmeleri, Ağaç ve direk devrilmesi, Çatı uçması, Hortum vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olması gerekmektedir.

  TOZ TAŞINIMI UYARISI: Bu gece ve bugün (Cuma) beklenen kuvvetli lodos fırtınası ve yer seviyesinin aşırı ısınmasıyla oluşacak termal rüzgarlar sonucu; Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Mardin, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Ankara, Kırıkkale ile Kahramanmaraş ve Malatya illeri başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu'nun güney ve batısı, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun batısı, İç Ege ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde toz taşınımının oluşturabileceği olumsuzluklara (düşük görüş mesafesi, hava kalitesinde azalma, çamur şeklinde yağış, ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

  ANİ KAR ERİMELERİ VE HEYELAN UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda hissedilir derecedeki sıcaklık artışı ile birlikte halen yüksek kar örtüsünün bulunduğu iç ve doğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden, heyelan, ani sel, taşkın ve çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

  BÖLGELERİMİZDE HAVA

  MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bugün (Cuma)Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik,İstanbul'un boğaz çevresi ve Anadolu yakasıile Balıkesir'in Edremit, Burhaniye, Ayvalık ve Havran ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın bugün (Cuma) bölge genelinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (50-70 km/s) zamanla fırtına (70-90 zaman zaman hamle etkisi ile 100 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

  EGE: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bugün (Cuma) bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın bugün (Cuma) bölge genelinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (50-70 Km/S) zamanla fırtına (70-90 zaman zaman hamle etkisi ile 100 Km/S) şeklinde esmesi bekleniyor. Bu gece ve yarın (Cuma) iç kesimlerinde toz taşınımı bekleniyor.

  AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bugün (Cuma) öğle saatlerinden itibaren Batı Akdeniz bölümünün sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların akşam saatlerinde Göller Yöresinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın bugün (Cuma)iç ve batı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) zamanla fırtına (70-90 zaman zaman hamle etkisi ile 100 Km/S) şeklinde esmesi bekleniyor. Doğu kesimler ile gece saatlerinden itibaren bölge genelinde toz taşınımı bekleniyor.

  İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bugün (Cuma) öğle saatlerinden sonra Eskişehir ile akşam saatlerinden itibaren Ankara, Konya, Kırıkkale, Çankırı gece saatlerinden sonra Kırşehir, Nevşehir, Aksaray ve Yozgat çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Eskişehir ile akşam saatlerinde çankırı ve Ankara'nın kuzey ve batı ilçlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın bugün (Cuma)bölge genelinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (50-70 Km/S), zamanla fırtına (70-90 zaman zaman hamle etkisi ile 100-120 Km/S) şeklinde esmesi bekleniyor. Bu akşam saatlerinden itibaren bölge genelinde toz taşınımı bekleniyor.

  BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bugün (Cuma) batısı ile zamanla bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra Bolu, Düzce, Zonguldak ve Karabük çevrelerinde akşam saatlerinden sonra bölge genelinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; bugün (Cuma) güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) zamanla batısında fırtına şeklinde (60-80 Km/S) esmesi bekleniyor

  ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı zamanla batısı çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren Samsun, Çorum, Amasya çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlaın yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde Çorum ile Amasya ve Samsun'un batı ilçelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; bugün (Cuma) güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) esmesi ve bölgenin iç kesimlerinde toz taşınımının görülmesi bekleniyor. Hissedilir derecedeki sıcaklık artışı ile birlikte halen kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden heyelan, ani sel, taşkın ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

  DOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bugün (Cuma) güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) esmesi bekleniyor. Bugün (Cuma) bölgenin batı kesimlerinde toz taşınımı bekleniyor. Hissedilir derecedeki sıcaklık artışı ile birlikte halen kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden heyelan, ani sel, taşkın ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

  GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) esmesi bekleniyor. Bölgenin güney ve batısında toz taşınımı bekleniyor.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Haftasonu Plan Yapmayın


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •