1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Yabancı hizmetçi çalıştırmak yasaklandı

 1. #1
  Administrator ksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Yer
  Trakya
  Mesajlar
  3.748
  Konular
  3714

  Post Yabancı hizmetçi çalıştırmak yasaklandı

  alıntıdır


  Kaçak ve sigortasız yabancı uyruklu kadın çalıştıranları evlerini satsalar ancak karşılayabilecekleri oranda büyük bir ceza bekliyor.

  Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot'un köşesine taşıdığı habere göre; kaçak ve sigortasız yabancı uyruklu kadın çalıştıranlar arasında özellikle birden fazla kişiyi çalıştıranlara; çalışma izni olmadan çalıştırılan her bir yabancı için 7.325 TL “idari para cezası”, uygulanacak. Ayrıca;

  -Sigortalı işe giriş bildirgesi verilmediği için yaklaşık 2.043 TL, idari para cezası,

  -Olayın mahkeme kararıyla ortaya konması durumunda, aylık prim ve hizmet belgesi verilmediği için; her ay itibariyle 2.043 TL, 5 yıldır sigortasız çalışması durumunda, (her ay için yürürlükteki asgari ücretin iki katı) örneğin beş yıl için yaklaşık 80 bin 214 idari para cezası uygulanacak.

  Daha açık bir anlatımla, mahkeme kararıyla yabancı kadın işçinin ne kadar süredir kaçak çalıştırıldığı tespit edilirse, (sözgelimi 10 aydır çalıştırıldığı tespit edilirse) aylık asgari ücretin iki katı olan x 10 ay şeklinde “idari para cezası” hesaplanır.

  Aynı zamanda bahsi geçen yabancı uyruklu kişi için geriye dönük primler, gecikme zammı ve cezası da bulunuyor. O da örneğin beş yıl için yaklaşık (30+30=) 60 bin TL ediyor.  Sigorta primine esas tutarın, asgari ücretin bir buçuk katı gösterilmesi gerekiyordu. Yani evde yabancı kadınçalıştıranların, aylık asgari ücretin bir buçuk katı üzerinden prim ödemesi isteniyordu.

  2013 yılı Şubat ayından itibaren de, asgari ücret üzerinden bildirilip prim ödenmesi yeterli bulundu.

  4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzni Kanunu uyarınca, ülkemizde çalışacak olan yabancılar için “çalışma izni” alınması gerekiyor. Bu nedenle;

  1. Evinde yabancı uyruklu kadın çalıştırmak isteyenlerin, öncelikle Emniyet Müdürlüğüne başvurarak, çalışma izni amaçlı “ikamet tezkeresi” almaları gerekiyor.

  2. Bunu aldıktan sonra, en fazla 6 gün içinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na “çalışma izin başvurusu” yapması zorunda. 6 günlük süre geçirilirse, yeniden başvuru yapılması icab ediyor.

  3. Bakanlık izin işlemleri tamamlanınca, bu kez en az bir yıl süreli “çalışma meşruatlı ikamet izni” için emniyete tekrar başvuruda bulunulması gerekiyor.

  4. Bir yıllık izin alındıktan sonra SGK’ya başvurup, yabancıyı sigortalama gerekiyor.

  5. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verdiği iznin üzerinden 15 gün geçtiği halde yabancı çalıştırılıp sigortalanmaz ise, yüksek tutarda “idari para cezası” kesilecek.

  Kaçak yabancı, yakalandıktan sonra, yurt dışına gönderilene kadar yapılan bütün masraflar (yol gideri dahil), kaçak çalıştırandan isteniyor.

  MÜREBBİYENİN BİR DE VERGİSİ VAR

  Ev hizmetlerinde çalışan ve temizlik ya da çocuk bakıcılığı yapan yabancılardan gelir vergisi kesintisi yapılmıyor (GVK Md.23/6).

  Ancak “mürebbiye” olan yani çocuğun eğitim ve bakımı ile görevlendirilen yabancı uyruklu kadınlara ödenen ücretler, gelir vergisine tabi. Daha açık bir anlatımla, mürebbiyelik yapan yabancı uyruklu kadının ücretleri, gelir vergisinden istisna değil.

  Kaçak olarak yabancı “mürebbiye” çalıştıranlar tespit edildiğinde, kendilerinden ayrıca cezalı vergi de istenebilir.

  BEKARLARA VE ÇOCUĞU OLMAYANLARA YABANCI YASAK

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yabancıların Türkiye’de çalıştırılması konusunda bazı sınırlamalar var. Buna göre;

  - Yaşlı ve hasta bakımı ile küçük çocuğu bulunanlar dışında konutlarda, yabancı hizmetçi ve dadı çalışma izni verilmeyecek.

  - Bakım gerektirecek hastalığın bulunduğunun “sağlık raporu” ile kanıtlanması gerekiyor.

  - Ciddi bakım gerektiren haller dışında, erkek yabancılara, konutlarda çalışma izni verilmesi yasaklandı."

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Yabancı hizmetçi çalıştırmak yasaklandı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •