1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Mart Ayının En İyi Kitapları

Administrator ksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Trakya
    Konular
    3714

Post Mart Ayının En İyi Kitapları

alıntıdır

1- Mel’un – Bir Us Yarılması, Selim İleri, Everest Yayınları, 592 sf, 24,00 TL Selim İleri’nin kaleme aldığı “Mel’un” edebiyat çevreleri tarafından “bir başyapıt” olarak adlandırılıyor. Usta’dan bir başyapıt, Unutulmayacak bir roman! Kitabın içinden: Tarih sırtımızdaki kambur mu: Nerede yanlış yapmıştık? “Yalnızlığım için içiyordum. İnsansızlıktan donmamak, ölmemek için. Delirmeme ramak kalıyor, yine içiyordum. İkinci Sayru, ‘Evine dön! Evine dön!’ diyordu; dinlemiyordum onu.” Fakat neden? “Tam o senelerde, herkesin Rus salatası olarak bildiği, patatesli, kornişonlu, mayonezli salata birdenbire Amerikan salatası oldu.” Hayat mı dekor mu? “En büyük işkence, Şark nedir, Garp nedir bilmemektir. İki âlemin ortasında yaşıyorsun ve ikisi arasına sıkışmışsın, haberin yok!” Asırlar mı, cinnet mi? “Sayru söyle bana: Hangi kardeşini, kardeşimi öldürdüm? Kaç kardeşimi öldürdüm?” Taht için kan dökenler, vicdanını kaybetmiş bir insanlık mı yarattılar?

2- Boş Koltuk, J.K.Rowling, Doğan Kitap, 592 sf, 32 TL J.K. Rowling bu kez “büyükler” için küçük bir kasaba hakkında büyük bir roman yazdı. Pagford… Küçük bir kasaba… Mutlu görünen insanlar… Ama bir pazar günü kasabanın kaderi değişmeye başlar. Bir adam ölür. Bir koltuk boş kalır. Büyükler bu koltuğa sahip çıkmak için kavgaya tutuşurken kasabanın çocukları bu mücadelede taraf olmak zorundadır artık.

3- Beyaz Türkler Küstüler - Or'da Hâlâ Kimse Var mı?, Alev Alatlı, 5. Kitap, Everest Yayınları, 460 sf, 22,00 .TL Alev Alatlı'nın 1992’de yayımlanan ve Türkiye'nin dönüşümlerini çözümleyen dörtlemesi "Or'da Kimse Var mı?" her kitabıyla geniş ve yoğun tartışmalara yol açmıştı. Dizinin ilk kitabı Viva La Murte’yi izleyen 'Nuke' Türkiye, Valla Kurda Yedirdin Beni! ve O.K. Musti Türkiye Tamamdır’ ın ardından Alev Alatlı, Beyaz Türkler Küstüler aracılığıyla yirmi yıl sonra yeniden soruyor: "Orda Hâlâ Kimse Var mı?" Beyaz Türkler Küstüler’in başkişilerinden Mehmet Sedes, efsanevi Günay Rodoplu'nun trajik hikâyesini anlatan kişi, 70'li yılların TİP kökenli militanı. İkinci eşi Meral, aynı yılların THKP-C militanı; anneleri Mübeccel Atiye, '40'lı yıllardan, Behice Boran, Niyazi Berkes, Muzaffer Şerif Başoğlu’nun DTCF'den arkadaşı. Amiral bir eş, Prof. Ayhan Songar, Prof. Recep Doksat'la içli dışlı bir muhit; Mübeccel Atiye hocanın temsil ettiği "orijinal beyaz Türk" 1940'lı yılların "laik-hümanist" eğitiminin şekillendirdiği Nişantaşı-Ayvalık tipolojisi.

4- Dumankara, Senaryo: Levent Cantek, İletişim Yayınları, 232 sayfa, 20,50 tl Dumankara, Hayat Bir Yangındı albümü, Ankara’yı 21 hikâyeyle anlatıyor, yeraltının dumanını tüttürüyor, sokağın kirini konuşuyor. Perdesi kısa gelmiş evi, kale arkasını, çıldırmasa görülmeyecek yoksulları, para kokan âlemleri, “Lan sen ne alçaksın dünyayı” dönderiyor... Türkiye’de çizgi roman, mizah dergileri dışında üretilmiyor dense yeridir. Çizgi roman albümleri daha önce tefrika edilmiş yayınlardan derlendiği için bağımsız kitap tasarılarına ise handiyse hiç rastlanmıyor. Dumankara, Hayat Bir Yangındı, bu bakımdan yepyeni ve benzeri olmayan bir kolektif çalışmanın ürünü; 1916 yılından günümüze değin tamamı Ankara’da geçen, senaryosu Levent Cantek’e ait edebî nitelikli 21 hikâyesiyle 19 çizeri bir araya getiren önemli bir grafik roman seçkisi... Her biri kendine özgü farklı bir estetik anlayışla hikâyeleri yorumlayan çizerler, enerjik ve güçlü bir albüm sunuyorlar. Ayhan Hayrula, Berat Pekmezci, Çağrı Coşkun, Emre Yüce, Ender Özkahraman, Ethem Onur Bilgiç, Gökhan Güneş, Mert Yavaşca, Murat Başol, Murat Gürdal Akkoç, Onur Atay, Ömürden Bakaçhan, Sefa Sofuoğlu, Sümeyye Kesgin, Taner Duran, Uğur B. Sertçelik, Uğur Erbaş, Utku Yavaşca ve Zeynep Özatalay’ın çizgileriyle...

5- Yalos, Semra Aktunç, Yapı Kredi Yayınları, 85 Sayfa, 7 TL Başkalarının Fotoğrafı ve Öyküler Unutmaz ile adını duyuran Semra Aktunç, yeni öykülerini Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Yalos’ta bir araya getiriyor. “Yalos” (driftwood), akarsularla denizlere ulaşıp dalgalarla kıyılara vuran odun parçalarına deniyor... Aktunç’un, doğanın ve zamanın yarattığı bu ağaçtan heykellerin adını kitabına koyması boşuna değil: Kaybolmaya yüz tutmuş incelikler Yalos’ta ustalıkla anlatılıyor.

6- Nasıl Kadın Olunur, Caitlin Moran, Yabancı Yayınları, 344 sf, 22 TL 2010 yılında İngiltere’de “Yılın Köşe Yazarı” ödülünü alan, 2011’de de Times’taki yazıları nedeniyle yılın eleştirmeni ve röportaj gazetecisi seçilen Caitlin Moran’ın “Yeni bir feminist manifesto” olarak nitelendirilen kitabı Nasıl Kadın Olunur? Yabancı Yayınları tarafından Türkçe’de. Ünlü gazeteci Caitlin Moran’ın kendi hayatından örneklerle bir yazar, anne, eş olmanın zorluklarını özgün bir dille ve eğlenceli benzetmelerle anlattığı kitabı Nasıl Kadın Olunur? yayınlandığı dönem gördüğü ilgi sonucu New York Bestseller’ı oldu. Moran, kitabı yazmasının asıl sebebini; on üç yaşındayken kadın olmayı anlatan bir el kitabı bulamaması olarak gösteriyor. Nasıl Kadın Olunur’da, ergenlik döneminde kitaplara ve müziğe sığınmasından ilk aşkına, cinsiyetçilikle ilk karşılaşmasından evlenmesine, “doğru” ayakkabıyı seçmenin hayatî öneminden 35 yaş krizine kadar hayatının en önemli ve ayrıca en mahrem anlarını okuyucuyla paylaşıyor. Gerçek hayatta olduğu gibi kitabın da neredeyse her bölümünde “Ben bir feministim” diye bağıran ünlü gazeteci, kadınların neden feminizm kelimesini sevmediğine, cinsiyetçiliğin nedenleri ve kürtaj gibi konulara değinerek, kadın hakları ve feminizm konusunda pek çok tartışmalı görüşüne Nasıl Kadın Olunur’da yer veriyor.

7- Kurucu İktidar, Osman Can, Alfa Yayınları / 328 sf, 18 TL Anayasa Mahkemesi eski raportörü Doç. Dr. Osman Can’ın yeni kitabı Kurucu İktidar Alfa Yayınları’ndan çıktı. Osman Can bu kitabında, Türkiye’de 1921 ile 1924 anayasalarından beslenen iki gelenek olduğuna dikkat çekerken bu iki anayasa arasındaki ayrımı gözler önüne seriyor.

8- Mostari - Bir Köprü Bekçisinin Günlüğü, Gündüz Vassaf, Yapı Kredi Yayınları, 367 sf, 24 TL Vassaf, kitabında, Mostar’da geçirdiği ayları ve bir türlü ayrılamadığı, her gün başında beklediği Mostar Köprüsü’nü anlatıyor. Anı olarak yazmaya başladığı notların bir köprü bekçisinin nöbet defterine dönüştüğünü söyleyen Vassaf, “Bazen yüzlerce turist arasında, bazen gece saatlerinde tek başıma Köprü’yü bekledim. Ben Köprü’yü sahiplendim, o beni zapt etti. Bana neler yaşattıysa ben de dünyamı, duygularımı, düşünce ve hezeyanlarımı onunla paylaştım. Taa ki bir gün beni azat edene kadar.” Ve... Tam da Köprü yolculuğu bitmek üzereyken savaşın çıkmaz sokağından bir sesleniş... Mostar Manifestosu

9 - İşeyen Atmaca, Göktuğ Canbaba, Marjinal Kitaplar, 258 sf, 10,99 TL Daha önce fantastik edebiyat romanlarıyla tanıdığımız Göktuğ Canbaba bu sefer bir yeraltı edebiyatı romanıyla karşımızda. Colorado’nun soğuk düzlüklerinde başlayıp güneye doğru hızla düşen bir hikaye! Şehvet cinleriyle tanıştığınız, kızılderili şefleriyle ateş başında içkiler içtiğiniz, katil ruhlarla sohbet edip kimi düzlüklerde evrenin ritmini dinlediğiniz kara mizah yüklü mistik bir yolculuk.Absürd bir manifesto kimliği taşıyan hayli çılgın bir roman.

10- Minare Gölgesi, Engin Ergönültaş, İletişim Yayınları, 367 sayfa, 24,50 Tl Büyük bir çizer olarak zaten edebiyata peri tozları serpmiş olan Engin Ergönültaş’tan, üzerinde beş sene çalışılmış büyük bir roman. Minare Gölgesi, Bir yoksul mahalle peyzajı... Sürüsüne bereket kedi köpek, cam çerçeve, mutfak soba, duvar kaldırım, cami minare değil ama sadece; insan hallerini, kalpleri nazmeden bir peyzaj. İklimle akraba, kâh rüzgârın, kâh yağışların, kâh yaz sıcağının refakatinde, delirmenin ayartısıyla koyun koyuna, kırık gönüllü hayatlar... Çaresizliğin içinde ümidini ve iç huzurunu taştan çıkartan, kimi de çıkartamayanlar…Hele ümidin taşocağındaki kadınlar…İçinde, bir eski “orospunun” hikâyesi. İçinde, mahalleye yatır olmuş bir uyuyan adam hikâyesi. İçinde, bu “büyük” dünyadan büyülü kuytulara ve birbirlerine sığınan iki çocuğun hikâyesi – yolu, minarenin şerefesine çıkan...

• Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

Mart Ayının En İyi Kitapları

Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Bu Konudaki Etiketler