1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Akıllı telefonlar işte bu işe yarıyor

 1. #1
  Administrator ksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Yer
  Trakya
  Mesajlar
  3.748
  Konular
  3714

  Post Akıllı telefonlar işte bu işe yarıyor

  alıntıdır


  Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcıları ile yapılan araştırmaya göre cep telefonu kullanıcılarının yüzde 79’u günde en az bir kere sosyal medyaya bağlanıyor. Kullanıcıların yüzde 62’si ise internet üzerinden mesajlaşmayı tercih ediyor.

  Zaman gazetesinden Abdulkadir Cembekli'nin haberine göre mobil telefon üreticisi Ericsson'un Türkiye'deki akıllı telefon kullanıcıları ile yaptığı araştırmaya göre cep telefonu kullanıcılarının yüzde 79'unun günde en az bir kere sosyal medyayı kullandığı ortaya çıktı. Kullanıcıların yüzde 62'si ise internet üzerinden mesajlaşmayı tercih ederken yüzde 34'ü ise internet üzerinden sesli ve görüntülü arama servislerini kullanıyor. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanıcı sayısı hızla artan akıllı telefon kullanıcıları birçok dijital platforma cep telefonundan erişim imkânı buluyor. Akıllı telefonlar birçok insanın günlük hayatında önemli bir yer tutarken akıllı telefon üreticisi Ericsson, Türkiye'de 15-69 yaş grubundan bin 124 kişi ile yaptığı Ericsson Consumerlab 2013 araştırmasında akıllı telefon kullanıcılarının cihazlarını en çok hangi amaç için kullandıklarını belirledi. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'deki her 5 akıllı telefon sahibinden yaklaşık 4'ü günde en az bir kere telefonlarından Twitter, Facebook ve benzeri sosyal medya uygulamalarını kullanıyor. Yüzde 70'i ise e-mail hesaplarını telefon üzerinden kontrol ediyor. Her 100 kullanıcıdan 62'si ise internet üzerinden mesajlaşmayı tercih ediyor.


  Araştırma ile Türkiye'deki akıllı telefon kullanıcılarının Telekom pazarındaki kullanım alışkanlıklarını, eğilimlerini ve beklentilerini belirlemeyi amaçladıklarını belirten Ericsson Türkiye Müdürü Ziya Erdem, Türk halkının akıllı telefon kullanımının her geçen yıl arttığını söyledi. Kullanıcıların ev, işyeri, okul gibi iç mekânlardaki data kullanma trafiğinin, dış mekânlara göre daha çok olduğunu belirten Erdem, bu mekânlarda internete bağlananların 3G bağlantısı yerine Wi-Fi bağlantısını tercih ettiğine dikkat çekti. Kullanıcılar tarafından 3G bağlantı hızının artık yavaş bulunduğunu belirten Erdem, “Araştırmada en sık karşılaşılan problemleri sorduğumuzda yüzde 66'sı yavaş ve başarısız içerik indirdiklerini söylüyor. Yüzde 55'lik dilim ise 3G üzerinden internete bağlanmakta sıkıntı yaşadığını kaydediyor. Yüzde 40'da mobil ağ şebekelerini, akıllı telefon ile yaşanan sorunların kaynağı olarak görüyor.” diye konuştu.

  Bu problemin çözümünün 3G teknolojisine göre 3-4 kat daha hızlı olan 4G teknolojisine geçmek olduğunu vurgulayan Erdem, kullanıcıların yüzde 44'ünün daha fazla ücret ödeyerek bu teknolojiye geçmek istediklerini kaydetti. Mobil operatör ağ performansının arttıkça kullanıcı açısından paranın karşılığını alabilme algısının arttığını tespit ettiklerinin altını çizen Erdem, 4G teknolojisine geçildiği takdirde telekomünikasyon şirketlerinin yaptıkları yatırımın maddi olarak karşılığını alacağını belirtti. Erdem, mobil operatörü başkasına tavsiye etme durumunun ise yüzde 40 oranında olduğunu söyledi.

  Zaman

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Akıllı telefonlar işte bu işe yarıyor


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •