1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Açık İlköğretim ve Ortaöğretim

 1. #1
  Administrator Private - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Yer
  Erzurum
  Mesajlar
  107
  Konular
  95

  Açık İlköğretim ve Ortaöğretim

  1998- 1999 eğitim öğretim yılında 68 bin 886 öğrenciyle yola çıkan Açık İlköğretim Okulu aynı dönemde 2 bin 897 öğrenci mezun etmiştir. Kuruluşunun 14. Yılında aktif öğrenci sayısı 250 bini aşmış, mezun sayısı ise 410 bin 859 olmuştur. Mezun olan öğrencilerden yaklaşık 200 bin kişi Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi’ne kayıt yaptırarak bir üst kademeye devam etmiştir.
  Açık İlköğretim Okulu öğretime başladığı ilk yıllarda kayıtlar il merkezlerinde açılan bürolarda düzenlenen optik formlarla alınmakta, sınavlar ise sadece il merkezlerinde yapılmaktaydı. 2005 yılından sonra internet üzerinden öğrenci kaydı alınmaya başlanmış, öğrenci hizmetleri Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar ulaştırılmıştır. Ayrıca öğrencilerle ilgili yürütülen kayıt kabul, sınavlar, sınıf geçme, mezuniyet, haberleşme gibi iş ve işlemlerin büyük bir bölümü internet üzerinden yapılabilir bir duruma getirilmiştir.
  Açık İlköğretim Okulu Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle 2009- 2010 öğretim yılından itibaren Açık İlköğretim Okulu’nu bitirme süresi üç yıldan bir yıla düşürülmüştür. 20 Eylül 2010 da yayınlanan 56 sayılı Genelge ile de Açık İlköğretim Okulu öğrencilerinin kayıt işlemleri ve veri girişleri örgün eğitimde olduğu gibi adrese dayalı nüfus sistemini esas almak suretiyle il, ilçe ve belde merkezlerindeki ilköğretim okulu müdürlükleri tarafından yapılıp, kayıt evrakı kayıt yapılan okullarda saklanmaya başlanmıştır. İşlemlerin tamamı elektronik sistem üzerinden gerçekleştirilmekte olup okul yöneticilerinin yapacakları iş ve işlemlere yönelik açıklamalar internet sayfasında yer almaktadır. Yönetmelikte yapılan değişiklikler ve 56 sayılı Genelge ile öğrencilerimizin rahat bir ortamda hizmet alabilmeleri için her türlü kolaylık sağlanmıştır.
  Kasım 2011’e kadar Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Açık İlköğretim Okulu 11 Kasım 2011 tarihli Bakanlık hizmet birimlerinin alt birimleri ve görevleri hakkındaki Makam Olur’u ile kurulan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Öğretim Grup Başkanlığı’na bağlanmıştır.
  21/07/2012 Tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı Açık İlköğretim Okulu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile adı "Açık Öğretim Ortaokulu" olarak değişmiştir

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Açık İlköğretim ve Ortaöğretim


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •