FETÖ’cü Cumhuriyet Gazetesi çalışanları için karar

25.04.2017

257 Kişi Okumuş

0 Yorum

FETÖ’cü Cumhuriyet Gazetesi çalışanları için karar

Cumhuriyet Gazetesi’nde gözaltına alınan gazetenin muhasebe biriminde görevli Yunus Emre İper ile gazetede motorlu kurye olarak çalışan Yavuz Yakışkan’ın emniyetteki işlemelerinin tamamlanmasının ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Soruşturmayı yürüten savcılık, şüphelilerden Yunus Emre İper’in tutuklanması, diğer şüpheli Yakışkan’ın ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılması talebiyle hakimliğe sevk etti.

Şüphelilere ilişkin sevk yazısında, şüpheli İper’in FETÖ’nün mesajlaşma programı olduğu iddia edilen ByLock kullanıcısı olduğu belirtilerek, şüphelinin sosyal medyadaki paylaşımlarına yer verildi.

CUMHURİYET GAZETESİ ÇALIŞANLARI Yavuz Yakışkan 20 yıldır Cumhuriyet Gazetesi ulaştırmasında görevliydi. Emre İper’in 13 yıldır gazetenin muhasebesinde çalıştığı öğrenildi.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI DELİL
İper’in sosyal medyada, 6 Mayıs 2016 ve 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece paylaştığı mesajlar delil olarak gösterildi. Sevk yazısında, soruşturma kapsamında temin edilen HTS kayıtları ve MASAK raporlarından gazetede motorlu kurye olarak çalışan şüpheli Yakışkan’ın ise çeşitli mesleklere mensup ByLock kullanıcıları ile iletişim kaydının olduğu ve Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarına açılan davadaki bir kısım sanıklar adına birtakım tahsilat, noter, banka işlemleri yaptığı ve 9 farklı hat sahibi olduğu öne sürüldü.

‘BYLOCK KULLANMIYORUM, CEMAATLERLE İLİŞKİM YOK’
İstanbul 12. Sulh Ceza Hakimliği, şüpheli Yusuf Emre İper’in ifadesini aldı. Şüpheli ifadesinde, ByLock programını kullanmadığını, herhangi bir cemaat ile irtibatının olmadığını öne sürerek, ”Çocuklarımı Atatürk ilkeleri doğrultusunda yetiştirmeye çalışan birisiyim.” dedi.

Hakimlik, şüphelinin örgütün şifreli mesajlaşma programı olan ByLock kullanıcısı olması ve sosyal medyadaki paylaşımlarını da dikkate alarak, şüphelinin atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin bulunduğunu, soruşturmanın devam ettiği, delillerin henüz tam toplanmadığı ve bu aşamada adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağını dikkate alarak ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan tutuklanmasına karar verdi.

YAKIŞKAN’A YURT DIŞI ÇIKIŞ YASAĞI

Hakimlik, şüpheli Yavuz Yakışkan hakkında ise adli kontrol hükümleri kapsamında yurt dışına çıkış yasağı koyarak serbest bırakılmasına hükmetti.

İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ