Dolar ne kadar oldu Borsa İstanbul’dan tarihi rekor

24.04.2017

401 Kişi Okumuş

0 Yorum

Dolar ne kadar oldu Borsa İstanbul’dan tarihi rekor

Fransa’da, genç aday Macron’un ikinci tura kalmasının, yeni bir Avrupa Birliği’nden çıkma olayı yaşanma olasılığını zayıflatınca euro, başta dolar olmak üzere tüm para birimleri karşısında güç kazandı.

Dolar 3.5890 liraya kadar gerilerken, euro da 3.93 lirayı da aşarak 3.9327 liraya kadar yükseldi. Dolar daha sonra 3.58 – 3.60 lira aralığında, euro da 3.90 – 3.91 aralığında hareket etmeye başladı.

CUMHURİYET ALTINI GERİLEDİ

Dolardaki gerileme hisse senetlerini de olumlu etkiledi ve Borsa İstanbul Endeksi yüzde 0.92 artışla 93 bin 277 puana yükseldi. Buna karşılık altının gramı yüzde 0.98 düşüle 146.8 liraya, Cumhuriyet altını yüzde 1.69 düşüşle 987 liraya geriledi.

Fransa’daki seçimlerin ilk turunda, Yürüyüş Hareketi’nin lideri Emmanuel Macron ile aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi’nin lideri Marine Le Pen ikinci tura kaldı. Macron’un ikinci turda, seçimi almasına kesin gözüyle bakılıyor.

 

 

PİYASALARA FRANSIZ ÖPÜCÜ

İş Yatırım’ın “Piyasalara Fransız Öpücüğü” başlıklı günlük bülteninde, “Reform yanlısı Emmanuel Macron’un aşırı sağcı Marin Le Pen’den daha çok oy alarak ikinci tura kaldığı Fransa seçimleri küresel risk iştahını besliyor” denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

PİYASALARDA BAHAR HAVASI

“ABD’de popülist ve militarist bir iktidarın yükseldiği bir konjonktürde Fransa’da sağduyunun galip gelmesi piyasalarda bahar havası estiriyor. Referandum sonrası euroda sert bir yükseliş yaşanırken DXY dolar endeksi 99.1 seviyesindeki desteğini test ediyor.

TÜRK LİRASI DEĞER KAZANDI

Sabah ilk işlemlerde gelişmekte olan Avrupa paraları ve Meksika pesosu dolara karşı sert bir şekilde değer kazanıyor. İlk sıralarda olmasa da Türk lirası da yüzde 0.7 değer kazancıyla güçlü bir seyir izliyor. Doların küresel olarak değer kaybettiği, faizlerin düşük seyrettiği ve Avrupa kaynaklı risklerin azaldığı mevcut konjonktür Türkiye varlıklarını destekliyor.”

BORSA İSTANBUL’DAN TARİHİ REKOR

Borsa İstanbul (BIST) 100 endeksi, haftanın ilk iş gününe 92.920,01 puandan başlamasının ardından 93 bin 185 puanı aşarak tarihi rekorunu tazeledi. BIST 100 endeksi son rekorunu Gezi olaylarının hemen öncesinde 22 Mayıs 2013 tarihinde kırmıştı. Endeks şu sıralarda yüzde 0,72’lik yükselişle 93 bin 87 puandan işlem görüyor.

İlgili Terimler : , , , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ