Çalışmadan emeklilik sürprizi! Yaş sınırı var ama…

25.04.2017

172 Kişi Okumuş

0 Yorum

Çalışmadan emeklilik sürprizi! Yaş sınırı var ama…

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Teklifi CHP’li vekil sigortalılık ile bağı bulunmayan kadınların emekli olabilmesi için sundu. Teklifte emekli olabilmek için kadınlara 25 yılı evli kalma şartı getiriliyor.

Sunulan kanun teklifi gerekçesinde “Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır” denildi.

YAŞ SINIRI OLACAK MI?
T
eklife göre; SGK ile herhangi bir bağı olmayan kadınlardan, evliliklerinde en az 25 yılını tamamlamış olma şartı aranıyor. Hiçbir şekilde aylık ve gelir almaya hak kazanmamış olanlar, kanunda belirlenen yaş sınırı ve prim gün sayısı esas alınmak şartıyla ve kanunda belirlenen kazanç sınırları içinde hesaplanacak tutarları peşin ödeyerek veya borçlanarak yaşlılık aylığı almaya hak kazanacak.

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ