Berat Albayrak’tan Kıbrıs gazında mücadele mesajı

14.07.2017

255 Kişi Okumuş

0 Yorum

Berat Albayrak’tan Kıbrıs gazında mücadele mesajı

 

 

Kıbrıs Rum Kesimi’nin Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama çalışmalarına başlamasının ardından Türkiye de bölgeye Gökçeada Fırkateyni’ni göndererekn Rumları izleemey başlamıştı.

Rumların Kıbrıs açıklarında gaz aramasıyla ilgili dün Enerji be Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak gazetecilere açıklama yaptı.

“ŞİRKETLERİ UYARDIK”

Albayrak gaz arayan şirketlerle ilgili; “Bu konuda isim vermeyeceğimiz şirketlerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu konuda uyarı yaptığımız, hakikaten hukuki sorunu çözülmeden, yarın bugün riskler taşıyan sahalarda iş yapmak aslında bu halka açık uluslararası şirketler için de çok doğru bir adım değil. Bununla ilgili olarak bu firmaların bazılarıyla çok verimli görüşmeler yaptık. Bunların önemli bir kısmı bu konularda daha hassas hareket ediyorlar.” dedi.

“MÜCADELESİNİ VERİRİZ”

Türkiye’nin bölgede emrivaki uygulamara izin vermeyeceğini söyleyen Berat Albayrak; “Bu firmalar özelinde de çok açık net onlara da ifade ettim, bu davranış, uluslararası hukuki noktadaki sıkıntılı duruş, bizce doğru olmayan gayri hukuki yanlış duruş, devam ettiği sürece Türkiye Cumhuriyeti, enerji piyasaları noktasında onların bu duruşuna olumlu bakmayacağız. Bununla ilgili uyarılarımızın ötesinde de bu süreci olumlu takip etmeyeceğiz. Bunların önemli bir kısmıyla pozitif görüşmelerimiz oldu, diğerleriyle ilgili görüşmelerimiz devam edecek. Çünkü biz Türkiye olarak ‘bölgesel barış’ diyoruz, ‘buna katkı yapalım’ diyoruz. Birileri de ‘ben yaptım oldu’ diyor. Hukuk nerde o zaman? Hadi mahkemelere… Kimse kusura bakmasın biz muz cumhuriyeti değiliz. Türkiye Cumhuriyeti bir devlet. Hakkını ve uluslararası hukukunu da kimseye yedirmez. Bunun mücadelesini de her anlamda hukuk içerisinde sonuna kadar bunun mücadelesini de verir.” diye konuştu.

İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ