Afganistan’da IŞİD-Taliban saldırısında en az 50 sivil öl

07.08.2017

303 Kişi Okumuş

0 Yorum

Afganistan’da IŞİD-Taliban saldırısında en az 50 sivil öl

 

 

Afganistan’nın kuzeyinde bulunan Sar-e Pul’daki bir köye saldıran teröristler, aralarında kadınlar ve çocukların da bulunduğu en az 50 kişiyi katlettiler.

TERÖRİSTLERDEN BASKIN

Afgan yayın organlarındaki haberlere göre, Eyalet Hükümeti sözcüsü Zabihullah Amani aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu teröristlerin Sayaad ilçesindeki güvenlik karakoluna saldırısında 30 evi ateş altına aldıklarını açıkladı.

Amani, bölgedeki çatışmaların devam ettiğini, saldırıda çoğunluğu Şii Hazara kabilesi mensubu olan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 50 kişinin “vahşi ve insanlık dışı bir şekilde” öldürüldüğünü söyledi.

ORTAK SALDIRI İDDİASI

Amani saldırının IŞİD ve Taliban militanlarından oluşan bir grup tarafından gerçekleştirildiğini söylerken, Taliban saldırı ile ilişkilerinin olmadığını duyurdu.
Kabil’de üst düzey bir hükümet sözcüsü bölgeye güvenlik güçlerinin yanısıra savaş uçaklarının da gönderildiğini açıklarken Afganistan Devlet Başkanı Ashraf Ghani saldırıyı kınayan bir mesaj yayınladı.

Eyalet Valisi Mohammad Zaher Wahdat ta yaptığı açıklamada güvenlik güçleri ile teröristler arasında 48 saat süren çatışmada bir çok caminin ateşe verildiğini, sayısı bilinmeyen çok sayıda köylünün de rehin alındığını duyurdu.

 

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ