Adil Kullanım Kotası kalkıyor

22.04.2017

508 Kişi Okumuş

0 Yorum

Adil Kullanım Kotası kalkıyor

İnternet kullanımında belirli bir limit aşımından sonra devreye sokularak kullanıcıları mağdur eden Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulanmasına 1 Mayıs itibarıyla kademeli olarak son verilecek.

AKK için yolun sonu; adil kullanım kotası kalkıyor

Kotalı paketlerde 02.00-08.00 saatleri arasındaki internet kullanımları Adil Kullanım Noktası’na dâhil edilmeyecek. AKK uygulanan paketlerde, sunulan kota miktarına ulaşıldığında, AKK sonrası hız değerinin ihtiyacı karşılamadığı yönünde gelen talep ve şikayetleri değerlendiren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) gerek mobil, gerekse sabit internette AKK sonrası hız değerlerinde iyileştirme kararı aldı. Mobil internet hizmetinde, işletmeciler tarafından farklı seviyelerde AKK sonrası hız değerleri uygulanmaktaydı. BTK tarafından alınan karar ile AKK sonrası veri indirme hızı mobil internet için asgari 128 Kbit/s olarak belirlendi. Sabit genişbant internet hizmetinde ise AKK’li tüm paketlerde, indirme hızı tek bir değer olarak 3 Mbit/sn şeklinde uygulanmaktaydı. Yapılan düzenlemeyle paket hızına göre farklılaşan AKK sonrası indirme hızları belirlendi. Buna göre, 16 Mbit/s hızında AKK’li paketi bulunan bir abone, AKK veri miktarına ulaştığında indirme hızı asgari 5 Mbit/s olacak ve abone bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilecek.

OPERATÖRLERDEN ERTELEME TALEBİ

BTK’nın gerekli altyapı yatırımlarını yaparak 1 Mayıs itibarıyla kotada istenilen değişiklikleri yapması talimatını verdiği, bazı operatörlerin bu talimatı henüz yerine getirmediği ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan ilave süre talep ettikleri de öğrenildi. Ancak bakanlık operatörlere yeteri kadar süre tanındığı gerekçesiyle bu talebe olumlu yaklaşmazken, operatörlerin istenilen değişiklikleri yapması talimatını yinelediği ifade edildi.

Adil Kullanım Kotası (AKK) veya Adil Kullanım Noktası (AKN)
Adil Kullanım Kotası (AKK) veya Adil Kullanım Noktası (AKN), internet kullanıcılarının şebeke kullanımı sırasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabileceği teknik problemleri, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesini önlemek amacıyla planlanmış bir uygulamadır.

İlgili Terimler : , , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ