Adil Gür 16 Nisan referandum anketi sonuçları ne oldu?

14.04.2017

214 Kişi Okumuş

0 Yorum

Adil Gür 16 Nisan referandum anketi sonuçları ne oldu?

Adil Gür, refranduma son 2-3 gün kala anket sonuçlarını açıklayacaktı. Haliyle bugün gözler A&G Araştırma şirketine döndü. Adil Gür milliyet gazetesindeki köşesinde de bugün yazı yazmayınca herkes merak içinde kaldı.

1 Kasım seçimlerinin tek bileni olan Adil Gür’ün referandum için vereceği oran merak konusu. Bugüne kadar Adil Gür yaptığı açıklamalarda hep MHP seçmeninin durumuna dikkat çekmişti.  Adil Gür MHP seçmeninin üçte birinin kararsız olduğunu söyledi.

Referandumda insanların genel seçimlerden farklı olarak daha fazla ideolojik tercihlerinin ön plana çıktığını belirten Adil Gür “Türkiye cumhuriyet tarihi boyunca seçimlerin kaderini belirleyen insanların günlük yaşamdan duyduğu memnuniyet ve ekonomi genel olarak. Ama referandumlarda bu böyle olmuyor. Biraz daha ideolojik tercihler ve parti aidiyeti ön plana çıkıyor” demişti.

ADİL GÜR’ÜN ŞUBAT AYINDA VERDİĞİ ORAN
Adil Gür referandum tahminlerine ilişkin en son Şubat ayında rakamlar vermişti. Referanduma katılımın yüksek olacağını belirten Adil Gür, seçmenin yüzde 81-82’lik bölümünün mutlaka oy vereceğini söylüyor. Adil Gür evet oylarının ise yüzde 54 bandında olduğunu söylemiş ve şunları not düşmüştü;

Anayasa değişikliği için sandığa gidecek olan seçmene, oyunu hangi kritere göre kullanacağı sorusunu da yönelttik. “Evet” oyu vereceklerin önemli bir bölümü, bunun sebebini “Erdoğan’a duyduğumuz güven” olarak, “Hayır” oyu verecekler ise “Erdoğan karşıtlığı” ile açıklıyor. “Evet” oyları % 54 bandında görünüyor.

MHP seçmeninin referandum oyu
-MHP seçmeninin dörtte üçünün “hayır” oyu vereceği yönünde yapılan spekülasyonlar da gerçeği yansıtmıyor. Bizim araştırmamızda MHP seçmeninin üçte biri kesin olarak “evet” diyeceğini, üçte biri de “hayır” oyu vereceğini söylüyor. MHP seçmeninin diğer üçte biri ise henüz “kararsız” durumda.

KONDA referandum anket sonuçları ilk kez oran açıkladılar!

Gezici’den ‘hayır’cıları alt üst edecek referandum anket sonucu

 

 

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ