ABD’den 271 Suriyeli için flaş karar

25.04.2017

142 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD’den 271 Suriyeli için flaş karar

ABD yönetiminin, Beşşar Esed rejimi tarafından İdlib’de düzenlenen kimyasal silah saldırısıyla ilgili oldukları gerekçesiyle rejime bağlı Suriye Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi görevlisi 271 Suriyeliyi yaptırım listesine aldığı bildirildi.

ABD Hazine Bakanlığı, yaptırım listesine alınan Suriyelilerle ilgili  yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, 4 Nisan’da Suriye’nin İdlib kentinde Esed rejimi  tarafından düzenlenen kimyasal saldırıya karşı, ülkedeki kimyasal silahları geliştiren, gerekli materyalleri temin eden ve silahları kullanıma sunan hükümet  biriminin hedef alındığı ifade edildi.

”ABD OLARAK NET MESAJ GÖNDERİYORUZ”

En geniş kapsamlı yaptırımlardan biri olduğu belirtilen kararla Suriye rejimine bağlı Suriye Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezinde çalışan ve  kimyasal silah geliştirilmesine görev alan 271 Suriyeli yaptırım listesine  alınmış oldu. Bakanlık, yaptırım listesine alınan 271 kişinin isim ve görevlerini  de ayrı bir listeyle kamuoyuna duyurdu.

Açıklamada, 12 Ocak 2017’de ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 18 üst  düzey Suriye rejimi yetkilisinin ve 5 Suriye rejim ordusu unsurunun kimyasal  silah programı sebebiyle yaptırım listesine alındığı da hatırlatıldı.

Esed rejiminin İdlib’in Han Şeyhun beldesine 4 Nisan’da düzenlediği kimyasal saldırıda, çoğu çocuk 100’den fazla sivilin öldüğü, 500 kişinin gazdan  etkilendiği belirtilmişti.

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ