ABD ve Rusya’dan flaş Suriye kararı

14.04.2017

185 Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD ve Rusya’dan flaş Suriye kararı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson, Moskova’daki görüşme sonrası, Suriye konusunda işbirliğini sürdürme kararı aldıklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Moskova ziyaretinde önce mevkidaşı Sergei Lavrov, ardından da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Görüşmelerin sonrasında yapılan basın toplantısında Lavrov, Moskova ve Washington’un Suriye’de siyasi bir çözüm bulmak adına ortak çalışmak için anlaştıklarını açıkladı. Lavrov “Suriye’de tüm umutlarımızı ne Beşar Esad’a ne de bir başkasına bağlamış durumdayız” derken; Tillerson da “Son gelişmelerle Suriye’nin gelecek yönetiminde ne Esad’a ne de ailesine yer olmadığı anlaşılmıştır” dedi.

İKİ BÜYÜK NÜKLEER GÜÇ…

Lavrov, kötüleşen ikili ilişkileri mercek altına almak ve geliştirmek için bir çalışma grubu da kurulabileceğini belirtti. Tillerson ise “Dünyanın iki büyük nükleer gücü böylesine kötü ilişkiler içinde olmamalı” dedi.

ESAD İÇİN YARGILANMA YOLU

“İdlib’deki kimyasal saldırı Şam rejimi tarafından planlanmış ve uygulamaya geçirilmiştir” diyen Tillerson, zaman geçip kanıtlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladıkça, Esad’ın savaş suçlarıyla yargılanma eşiğine de yaklaşıldığını söyledi. Amerikalı bakan, “elimizde bu kimyasal saldırıya Rus güçlerinin karıştığına dair kesin bir bilgi de yoktur” dedi.

Lavrov ise Rusya’nın geçtiğimiz ABD seçimlerine müdahale ettiğine dair ortada hiçbir kanıt olmadığını belirtti.

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ