1 Mayıs son dakika haberleri Taksim’de neler oluyor?

01.05.2017

596 Kişi Okumuş

0 Yorum

1 Mayıs son dakika haberleri Taksim’de neler oluyor?

1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları bugün. İstanbul’da 1 Mayıs’ın sembol mekanı olan Taksim Meydanı ve çevresindeki yollar ise kapalı. Ancak Taksim çevresinde 1 Mayıs hareketliliği başladı. 1 Mayıs Taksim çevresinde yaşanan gelişmeler gün boyu son dakika haberleri ve bölgeden canlı yayınlarla internethaber.com’da olacak.

15.30TAKSİM MEYDANI HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

1 Mayıs’ın sembol mekanı Taksim Meydanı’nın son durumu havadan görüntülendi. Taksim Meydanı’na çıkan yolların tamamı kapatılmıştı. Yasak kararları sonrası Taksim Meydanı bugün bomboş halde.

 

14.20MECİDİYEKÖY’DE 25 GÖZALTI

1 Mayıs’ta Mecidiyeköy civarında toplanarak Taksim’e çıkmak isteyen bazı gruplara polis müdahale etti. Yapılan müdahale sonrası ara sokaklara dağılan göstericilerden bazıları Mecidiyeköy civarında bir araya gelmek isteyince polis tarafından gözaltına alındı. Mecidiyeköy’deki köprü altına getirilen göstericiler, burada plastik kelepçe takılarak gözaltı otobüsüne bindirildi. Şu ana kadar Mecidiyeköy civarında alınanların sayısının 25 olduğu belirtildi.

 

 

14.00GÖSTERİCİYİ YAKALAMAK İSTEYEN POLİS DÜŞTÜ

Talimhane’den Taksim Meydanı’na çıkmaya çalışan bir grup, polisin önlerini kesmesiyle pankart açarak slogan atmaya başladı. Gruba polis kısa sürede müdahale etti. Gruptakiler polise direnince, arbede çıktı. Bazı kişiler karga tulumba gözaltına alındı. Bu sırada gözaltına alınmamak için direnen bir kişiyi yakalamaya çalışan polis memuru dengesini kaybederek yere düştü.

13.20POLİS HAVAYA ATEŞ AÇTI

Bakırköy’de kontrol noktasında üzerini aratmayan gösteri arbedeye neden oldu. Olayı olduğu yere gelen diğer gösterici gruplar ile polis arasında tansiyon yükseldi. Polis havaya ateş açarak grubu bariyerlerden uzaklaştırdı.

 

12.55BEŞİKTAŞ’TA MÜDAHALE

Beşiktaş’taki CHP İlçe Başkanlığı önüne gelen 10 kişilik grup, bir süre halay çekerek şarkı söyledi. Bölgede önlem alan güvenlik güçlerince burada kutlama yapılmasına izin verilmeyeceği bildirilen gruptakiler, oturma eylemi yaparak yere pankart serdi. Söz konusu pankartı kaldıran polis ekipleri, müdahale ettiği gruptaki kişileri gözaltına aldı.

12.30BAKIRKÖY’DE KONTROL NOKTASINDA GÖZALTI

Bakırköy’de arama noktasında üzerini aratmayan kişileri polis gözaltına aldı. Arkadaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösteren grubun diğer üyeleri bariyerleri yıkmaya çalışınca arbede yaşandı.

Yaşanan arbedenin ardından polis ekipleri bazı grup üyelerini gözaltına aldı. Arkadaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösteren grup üyeleri bariyerleri yıkmaya çalıştı. Polis ise havaya ateş açarak grubu bariyerlerden uzaklaştırdı. Ardından polis ekipleri bariyerlerin açılan kısımlarını kapatarak durumu kontrol altına aldı.

 

11.30ŞİŞLİ’DE MÜDAHALE

Şişli Esentepe Büyükdere Caddesi’nde toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, Taksim’e yürümek istedi. Yürüyüşe izin vermeyen polis, grubu önce uyardı. Ancak yürüyüşte ısrar eden göstericiler polisin uyarılarına aldırmadı. Bunun üzerine polis ekipleri göstericilere boyalı mermilerle müdahale etti. Ara sokaklara kaçan eylemcilerle polis arasında uzun süre kovalamaca yaşandı. Ara sokaklarda çok sayıda eylemci gözaltına alındı. Polisle göstericiler arasında kovalamaca sürüyor.

10.50TALİMHANE’DE MÜDAHALE

Talimhane’den Taksim Meydanı’na girmeye çalışan bir gruba polis müdahale etti. Talimhane Caddesi’nden “Yaşasın 1 Mayıs” ve “Meydanlar halka kapatılamaz” diye slogan atarak meydana gelen grup “Taksim yasağına hayır, yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart açtı. Polisle, pankartı vermek istemeyen grup arasında bir süre arbede yaşandı. Polis göstericileri daha sonra yaka paça gözaltına aldı. Bu sırada bir gösterici ile polisin, aynı copu çektiği görüldü. Gözaltına alınanlardan bazıları slogan atmaya devam etti. Polis aracına bindirilen eylemciler emniyete götürüldü.

10.00TAKSİM’E ÇIKMAK İSTEYEN GRUBA MÜDAHALE

Beşiktaş’tan Taksim’e yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Barbaros Bulvarı’nda toplanan yaklaşık 30 kişilik grup, önce Beşiktaş Meydanı’na, ardından da Taksim’e yürümek istedi. Grubu uyaran polis, yürüyüşe izin vermeyeceklerini belirtti. Buna rağmen yürümekte ısrar eden gruba polis müdahale etti. Gözaltına alınan göstericiler, çevik kuvvet minibüsüne götürüldü. Bu sırada bazı göstericilerin polise direndiği göründü. Beşiktaş’ta gerginlik sürüyor.

 

09.15VAPUR VE MOTOR SEFERLERİ DURDURULDU

Kadıköy’den Beşiktaş, Kabataş ve Karaköy iskelelerine vapur seferleri iptal edildi. Ayrıca aynı yerlere deniz motoru seferleri de yapılmıyor. Kadıköy’de bulunan iskeleler ve çevresinde polis ekipleri güvenlik önlemi aldı.

08.55GÖZALTILAR VAR

Taksim Meydanı’nda pankart açarak slogan atan üç kişi polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan kadınların polis aracına binmemek için uzun süre polislere direndiği görüldü.

 

 

05.00YOLLAR KAPATILDI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle Taksim ve çevresinde güvenlik önlemleri arttırıldı. Taksim’e çıkan yollar saat 05.00’ten itibaren kademeli olarak trafiğe kapatılmaya başlandı. Ayrıca Beşiktaş, Kabataş ve Karaköy iskeleleri, Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na, Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na deniz motoru seferleri, Taksim-Karaköy arası çalışan Tünel seferleri, Taksim-Kabataş arası çalışan füniküler seferleri, Yenikapı-Hacıosman metro hattı üzerinde bulunan Taksim, Şişhane, Osmanbey metro istasyonları da saat 05.00’ten itibaren kapatıldı.

 

Taksim’de gözaltılar var! Tüm güvenlik önlemlerine rağmen…

 

 

İlgili Terimler : , , , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ